avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Activitate Rolandoo

Activitate Rolandoo

buna ziua, as avea si eu o intrebare daca puteti sa-mi raspundeti. Eu am un dosar penal la oradea pt conducere cu permisul suspendat. Acest dosar mi s-a intocmit pe data de 7.03.2008. Pana in 4.03.2009 nu s-a auzit nimic despre acest dosar, mi-am primit permisul de conducere inapoi dupa ce a trecut perioada de suspendare si am condus cu permis pana anul acesta cand mi-a aparut dosarul. Din acea data mi s-a suspendat permisul din nou, pana la solutionarea dosarului. Dosarul a ajuns la Parchetul Oradea in 4.04.2009 cu propunere de scoatere de sub urmarire penala. deci ar urma sa primesc o amenda administrativa. As vrea sa stiu care este termenul maxim care poate sta dosarul la Parchet pana la solutionarea acestuia, intrucat am mare nevoie de permis, pt ca din asta imi castig existenta. Am fost si la oradea, am depus si o cerere de urgentare a dosarului in 19.03.2009 si alta acum 2 zile. Spuneti-mi va rog cat mai poate dura asteptarea asta pt ca sunt disperat. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția recuperare permis suspendat
Va multumesc pt ca mi-ati raspuns, chiar poimaine voi merge la oradea sa vad despre ce este vorba. As mai avea o intrebare: Ce intelegeti prin cale extraordinara de atac? Va multumesc
Răspuns la discuția recuperare permis suspendat
Buna ziua, am si eu o problema, sper sa ma puteti ajuta si pe mine. Eu sunt din timisoara.Anul trecut in februarie mi-a fost suspendat permisul de conducere din cauza neacordarii de prioritate pe 2 luni de zile. In data de 08.03.2008 am fost prins de Politia de frontiera din Rosiori jud.Bihor conducand cu permisul suspendat. Am datdeclaratiile necesare si mi sa intocmit dosar penal. Intre timp eu am promovat examenul prin care mi se reduce perioada de suspendare a permisului la 30 de zile. Dupa ce au trecut cele 30 de zile mam prezentat la politia rutiera din timisoara cu dovada ca am promovat testul si mi s-a restituit permisul de conducere fara nici un fel de problema. In ianuarie 2009 mi-a fost suspendat din nou permisul pentru 30 de zile , pt depasire pe linie continua. Astazi, 16.03.2009 au expirat cele 30 de zile de suspendare si m-am prezentat la politia rutiera din Timisoara pentru a-mi ridica permisul si mi s-a spus ca am un dosr penal din martie 2008 si nu-mi da permisul decat dupa ce eu ma duc la Parchetul din Bihor, iau solutia procesului verbal, pe care trebuie s-o depun la politia rutiera din Bihor. Politia rutiera din Bihor, urmand sa comunice solutia Politiei rutiere din Timis. In tot acest timp eu nu am primit absolut nimic acsa cum ca asa avea dosar penal, sau ca as fi chemat in judecata, sau ca as avea ceva de platit. Nam primit nici o hotarare judecatoreasca cu privire la dosarul meu penal. Pt solutionarea dosarului penal din cate stiu eu trebuie sa fie un proces, si ma gandesc ca ar fi trebuit sa fiu instiintat si eu ca urmeaza sa se desfasoare un proces in care sunt si eu inculpat, dar eu nu am primit nimic acasa. Este cumva posibil, sa nici nu fi ajuns cazul meu sa fie judecat in mai bine de un an de zile? V-as ruga daca puteti sa ma ajutati spunandu-mi ce ar trebui sa fac, cum as putea sa-mi recuperez permisul cat mai repede pt ca am mare nevoie de el. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția proces verbal nul?
Buna ziua, am si eu o problema daca puteti sami dati si mie niste sfaturi. in 18.10.2008 am primit o amenda de circulatie din cauza ca nu aveam rovinieta. Nimic iesit din comun. Amenda era de 432RON, iar in cazul platirii in 2 zile ar fi jumatate. Dar agentul care a completat procesul verbal, a scris la jumatatea amenzii 162RON si nu 216RON, cat ar fi trebuit sa scrie. Am fost la posta in mai putin de 2 zile sa platesc amenda, iar acolo mi s-a spus ca nu-mi poate incasa amenda din cauza ca nu este completat corect si astfel nu am putut sa-mi platesc amenda. Ca urmare azi, 4.03.2009 am primit somatie cu executare silita cum ca am o datorie de 432RON. V-as ruga daca puteti sa ma sfatuiti ce-i de facut, sincer nu prea imi vine a plati 432 RON doar pt ca agentul nu stie sa completeze un proces verbal. Din cate am inteles procesele verbale completate gresit sunt nule. este adevarat? Va multumesc anticipat