avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate G_Constantin

Activitate G_Constantin

av_musat a scris:

Daca tatal dvs.nu a avut un titlu de proprietate nu puteti revendica suprafata de teren in discutie.
Este important de stiut daca sup. ramasa a fost posedata tot de catre actualul proprietar, daca tatal dvs. a facut o cerere in termen de reconstituire a dreptului de proprietate....in caz contrar parerea mea ca nu aveti sanse.

Da a avut titlu de propietate pe acel teren ,acesta apartinad familiei mele de dinainte de razboi, suprafata a fost folosita de actualul propietar impreuna cu cei 300 de metrii pe care i-a cumparat in 1980 pe contract de vanz-cump pana in momentul cand a facut cerere de punere in posesie in baza careia i s-a eliberat un titlu de propietate pe intreaga suprafata in baza legii 18/1991 , si din cate imi aduc aminte ar fi facut o cerere de reconstituire a dreptului de propietate prin anii 90....dar nu stiu sigur daca imediat dupa abrogarea legii 58/1974....dar chiar si asa daca nu a depus la termen cererea....cu ce drept primaria l-a pus in posesie pe actualul propietar cu restul de 700m? Nu ar fi trebuit sa fiu despagubit cu un alt teren sau baneste? Sau restul de 700 mp intravilan fara constructii, in fapt gradina constructiei, trebuie privita ca teren agricol, impunându-se asadar, a fi restituita fostilor proprietari, adica eu, in temeiul art. 37 din aceeasi Lege nr. 18/ 1991. De altfel, daca am avea in vedere in mod exclusiv prevederile art. 24 din Legea 18/ 1991, solutia este foarte simpla, terenurile atribuite ca loturi in folosinta, in gradinile din intravilan ale fostilor proprietari, revin, de drept, „in proprietatea detinatorilor initiali” (adica, in speta, mostenitorilor vânzatorilor) plus ca dreptul la propietate din cate cunosc este garantat de Constitutie, am dreptate, as avea sanse de castig ?
top dan a scris:

Nu, deoarece el a cumparat imboilul cu tot terenul afernt, insa potrivit legii fondului funciar din 1974 suprafata de teren a trecut in proprietatea statului sin folosinta cumparatorului care in baza legilor de constityuire si reconstituire a proprietatii are dreptul la cei 1000 m.p.

Pai tocamai asta este problema nu i-am vandut si terenul aferent imobilului ci doar 300 din cei 1000 , restul de 700 trecand in proietatea statului conform articolului 30 din legea 58/1974, lege care a fost abrogata in 90 , deci eu ar trebui sa cer anularea partiala in instanta a titlului de propietate al noului propietar pus in posesie si cu cei 700 de metrii conform art 35 din legea 18/1991, si punerea mea in posesie conform abrogarii legii 58/1974 ?
Buna ziua
Tatal meu a mostenit de la parintii sai un teren intravilan de 1000 de metri patrati in 1973, terenul nu a fost niciodata in propietatea statului.El a vandut 300 mp si o constructie aferenta in 1980, restul de 700 mp trecand in propietatea statului conform articolului 30 din legea 58/1974. Actualul propietar a primit titlu de propietate pe intreaga suprafata de 1000 mp in baza legii 18/1991. Mai pot revendica cei 700 de metri care au trecut in propietatea statului conform legii 58/1974 ? Va multumesc si astept un sfat , nestiind unde sa ma adresez.
Buna ziua
Tatal meu a mostenit de la parintii sai un teren intravilan de 1000 de metri patrati in 1973, terenul nu a fost niciodata in propietatea statului.El a vandut 300 mp si o constructie aferenta in 1980, restul de 700 mp trecand in propietatea statului conform articolului 30 din legea 58/1974. Actualul propietar a primit titlu de propietate pe intreaga suprafata de 1000 mp in baza legii 18/1991. Mai pot revendica cei 700 de metri care au trecut in propietatea statului conform legii 58/1974 ? Pot sa vand acest drept de propietate litigios si in ce fel ? Va multumesc si astept un sfat , nestiind unde sa ma adresez.