avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... URGENT legea 18/1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

URGENT legea 18/1991

Buna ziua
Tatal meu a mostenit de la parintii sai un teren intravilan de 1000 de metri patrati in 1973, terenul nu a fost niciodata in propietatea statului.El a vandut 300 mp si o constructie aferenta in 1980, restul de 700 mp trecand in propietatea statului conform articolului 30 din legea 58/1974. Actualul propietar a primit titlu de propietate pe intreaga suprafata de 1000 mp in baza legii 18/1991. Mai pot revendica cei 700 de metri care au trecut in propietatea statului conform legii 58/1974 ? Pot sa vand acest drept de propietate litigios si in ce fel ? Va multumesc si astept un sfat , nestiind unde sa ma adresez.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Martie 2009
G_Constantin, utilizator
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 13:21, 4 Martie 2009
incercati...puteti vinde dreptul litigios, dar mai intai dosarul va trebui studiat.
nimeni nu cumpara ceva ce nu se va castiga niciodata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz din partea prefecturii in baza legii 18/1991 G_Constantin G_Constantin Buna ziua Tatal meu a mostenit de la parintii sai un teren intravilan de 1000 de metri patrati in 1973, terenul [b]nu a fost niciodata [/b]in propietatea ... (vezi toată discuția)
Proprietate kiko33 kiko33 la un imobil suntem mostenitori eu , mama si frate ,in 1980 am cumparat cota parte a mamei si a fratelui.La acel timp suprafata curtii era in propritatea ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren intravilan VictorPreda VictorPreda Buna ziua, as dori sa pun o intrebare cu privire la o cumparare de teren intravilan. Am vorbit cu o persoana care are 2 terenuri alaturate (intravilane) - unul ... (vezi toată discuția)