avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate adriana nicolae

Activitate adriana nicolae

Răspuns la discuția malformatii cord nou nascut
multumesc pentru raspuns,dar am totusi o nelamurire;din tot ce am citit pe forum vis-a-vis de cic si ccc am inteles ca odata cererea facuta la primarie ,perioada de cic sau ccc nu mai poate fi schimbata,ramane definitiva indiferent ce urmeaza sa se intample;plus de acest aspect ,nu stiu daca beneficiez de concediu medical inainte de ccc sau cic si apoi fac cerere,eu fiind acum in post natal.poate ma ajutati cuceva articole de lege .
as dori lamuriri vis-a-vis de ccc in cazul unui nou nascut operat in strainatate la 4 zile dupa nastere sub incidenta E112;stiu ca trebuie facuta o cerere pentru ccc la primaria de sector;ce nu stiu:trebuie concediu medical inaintea cererii pentru ccc,intra malformatia de cord in cadrul situatiilor cu handicap,in situatia data pana la ce varsta pot solicita ccc;mentionez ca in prezent sunt in cm pre si post natal (medicul de familie).multumesc tuturor pentru raspuns.
Răspuns la discuția Probleme cu Banca de asigurari
la momentul 2000/2007 ing era singura banca care avea sub masca asigurarii de viata componenta de pensie de aici au inceput toate neajunsurile pt noi "civilii" de regula noi am cerut componenta de pensie in raport cu sumele depuse iar suma de asigurare de viata este sau nu modica dar in fuctie de aceasta sumele platite de noi sunt mai mari sau mai mici explicatia orala a agentului de asigurare este:75% fix 25% actiuni lucru care este specificat si in contract deci noi citim si semnam si stam linistiti ca ing vegheaza suntem de acord pe undeva cu unit-urile chiar daca nu stim prea bine ce inseamna si suntem de acord si cu penalizarea de 5% la rascumparare dar mai intervine ceva ce nu este scris in contract "rebalansare" adica tot ce se pierde se ia din disponibilul aferent fara acordul nostru si incepe pierderea mai sunt si acele tel care vin si spun ai semnat deci ai fost de acord acum vrei sa rascumperi mai pierzi ceva pt ca unit-ul a scazut deci eu cred ca este o politica f bine pusa la punct de inselatorie pe fata cu acte in regula si inca ceva se duce cineva la bursa cu unit-uri sau cu bani si cine si cum da valoarea unit-ului pt ca noi primim o lista fara explicatii concrete daca toti ne retragem banii ce va face ing nu-i putem ataca in nici un fel
Răspuns la discuția teapa ing asigurari de viata
stimata doamna si stimate domn va mul;tumesc pt interventiile dvs am facut calcule dupa schema trimisa si totul este o varza adica am dreptate cand afirm ca pierderea este luata din disponibil sumele confirma acest lucru si mai este ceva la calculele lor rata unit-ului este din ziua cand vb nu din ziua cumpararii acestuia ori daca eu nu vreau sa rascumpar polita azi si sa o las la valoarea initiala de cumparare de ce sa-mi scada suma p-ractic ei scad de 2 ori odata prin luarea disponibilului si 2 prin scaderea pretului unit-ului nu stiu daca ma exprim cum trebuie practic la cei 75% ar fi trebuit sa castig indiferent de pierderea de 25% castig care ar fi acoperit cheltuielile sau pe aproape dar nu este asa am hotarat sa ma intalnesc cu cineva din conducere sa vad ce se mai poate face oricum daca la o suma minima ca a mea s-a pierdut atat ma intreb la cei cu sume "adevarate" ce s-a intamplat pt ca repet nimeni nu spune de acel disponibil logic ar fi fost sa am situtia de cont la pretul de cumparare si daca vreau sa rascumpar sa mi se dea val zilei de drept sau gresesc?oricum nu sfatuiesc pe nimeni sa-si faca asigurari de viata si sa pateasca ca mine si ca multi altii(care inca nu stiu)
Discuție balerini
astept un raspuns vis-a-vis de urmatoarea situatie:in momentul de fata balerinii sunt incadrati in grupa 1 de munca asta ar insemna reducere la varsta de pensionare si sporuri in prezent se tine cont doar de reducerea varstei de pensionare sporurile nu le-a vazut nimeni se dau sporuri doar acelora care au lucrat in industria grea(metalurgie,minerit..)pentru noi cei care am transpirat pe podeaua operei nu exista nici un spor?in legea pensiilor nu am gasit nici un raspuns sau poate mi-a scapat acel articol aveti va rog amabilitatea si lamuriti-ma multumesc
Răspuns la discuția teapa ing asigurari de viata
acesta este adevarul o fraudare grosolana cu acte in regula si presupun ca aceeasi suparare o au si ceilalti participanti la fondurile de pensii si asigurari de viata am cerut un extras de cont si din calculele mele mai lispseste ceva de fapt am o groaza de hartii de la ei cu diferite sume ramase in cont totul e aiurea si bineinteles nu f explicit pt noi cei "fara scoala"bref e ca tot ce se pierde se ia din disponibilul la care nu ar trebui sa umble nimeni si acest lucru nu este mentionat in contract consultantul nu cred ca este nepriceput dar isi castiga si el painea,o paine buna,dar ca simplu cetatean .............ce se poate face vi-a-vis de acest lucru (luare din disponibil fara acord)de fapt aici este joaca si mai este ceva seiau comisioane lunare care sunt destul de mari si nu se iau la suma depusa ci la suma asigurata respectiv 3% (cazul meu) si se iau in euro nu in lei iar contractul este sigur in lei daca nici teoretic nu este posibil atunci ajungeti la vb mea pe banii nostri ajungem debitori tinerii au optat pt pensii facultative si nimeni si nimic nu le garanteaza aceasta pensie pt ca aceste programe nu sunt garantate de fond stiti cumva ce ar trebui sa fac unde sa ma duc sau sa ne ducem sau alertam toata romania si vedem daca se face lumina va multumesc
Răspuns la discuția teapa ing asigurari de viata
sunt de acord cu dvs ca trebuie sa tinem cont de perioada de asigurare cu fluctuatiile aferente dar este normal,legal ca in momentul in care s-a pierdut suma de risc sa se ia din disponibilul ramas aceeasi suma fara de care sa stii fara sa fie vreun paragraf in contract vis-a-vis de acest lucru fara sa te anunte nimeni situatia in momentul de fata este total inversata adica am pierdut 75 din liniste cum spuneti dvs si am ramas cu 25 din risc indiferent de actuariat situatia nu poate sa fie asa cum imi este prezentata de ing,iar daca este perfect legal ,adica ei isi vad de treaba lor cu acte in regula inseamna ca avem o situatie gen fni a caror reclama v-o aduceti aminte "oameni buni dormiti ca fni vegheaza";plus de asta in ritmul in care se pierd banii ajungem pe banii nostrii sa fim debitori in cel mai scurt timp posibil va rog comentati si va multumesc
intervin in discutia despre asigurari de viata ing mixt25 sau merit ,cum le zic ei astazi am urmatoarea problema in programul mixt25 banii mei erau repartizati astfel:75 bonuri de tezaur si 25% bursa am aflat cu surpriza ca in momentul in care cei 25% se pierd la bursa automat se recupereaza suma din disponibilul ramas adica din cei 75% daca ne gandim mai departe ing se joaca cu banii nostri pana ii pierde pe toti si ne mai iau si comisioane de administrare pt asta problema este ca acest lucru nu este scris in contract si consultantul ing se face ca ploua cu alte cuvinte nu are cunostinta de acst lucru cum am aflat eu ;in fiecare banca ing este un tel langa bancomat la intrare pe care daca il ridici esti automat in legatura cu banca si poti pune orice intrebare vrei cand am vazut ca pierd si pierd bani am intrebat cum e posibil dupa mine cei 75% ar fi trebuit sa fie intacti mai putin taxele de administrare cu care toti suntem de acord explicatia a fost cea de mai sus si au recunoscut verbal ca acest lucru nu este prevazut in contract ba mai mult au afirmat ca in 2008 bonurile de tezaur au avut o crestere de 6% deci daca eu am un risc de 25% minus 6% ar rezulta o pierdere de 19% plus administrarea ce pot face in acest caz va multumesc