avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Activitate andreea-ioana

Activitate andreea-ioana

Doresc sa intervin in "apararea" lui Oregano, pentru ca o experienta similara am trait si eu acum 2 ani, la primul examen (sau al doilea) de tip grila pentru admiterea in Barou.
Dat fiind ca atunci erau oarece presiuni asupra mea, mai vroiam si eu sa vad cum se desfasoara un astfel de examen..am decis sa ma prezint totusi, desi nu am invatat nimicutza, si nici nu imi doream atunci asta, pentru ca stiam ca sunt cam foarte foarte slab pregatita ca sa pot recupera intr-o luna, doua..
Abia imi dadusem licenta cu 3 luni inainte, nu am fost deloc o eleva stralucita, si totusi am facut 50 de puncte.
Nu e de lauda, altii invata enorm pentru examenul asta, lucru pe care in anul urmator l-am facut si eu.. Insa ce vreau sa subliniez e ca pana la urma dreptul are o logica :) In 4 ani de facultate, pe langa bazele pe care ti le pui, ramai totusi cu multe alte lucruri. Insuficiente, clar, pentru promovarea unui asa examen, insa daca iti pui si mintea la contributie, iese sigur ceva :)

Concluzia mea e ca..nu trebuie sa fim niste robotei care baga la infinit materie, multa materie.. trebuie sa avem uneori incredere si in feeling-ul nostru si in logica, mai ales cand suntem intr-o situatie ca cea expusa mai sus..

Bineinteles, in cazul in care le avem :)
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Spor!


deveghe a scris:

Buna constatarea LOL trebuie sa ne mai relaxam putin

andreea-ioana a scris:

Discutiile din ultima vreme de pe forum imi aduc aminte de bancurile cu porcusorul isteric..





Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Discutiile din ultima vreme de pe forum imi aduc aminte de bancurile cu porcusorul isteric..
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Da, asa este.. Imi cer scuze, eram un pic bulversata
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Inseamna ca grila e gresita? Pt ca raspunsul dat de ei este comisia de disciplina
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Da, adevarat! Stiam, dar cand am postat aici n-am avut foaia in fata
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
A fost o grila anul trecut, in care varianta corecta pt devolutiunea totala era in recursul procurorului si al partii vatamate.
Motiv pt care m-am decis ca nu inteleg nimic :D
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
porcul a scris:

devolutiunea totala este posibila oricand.indiferent cine ataca cu recurs


Pai in cazul asta cand exista devolutiune partiala?:)
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Am o intrebare de procedura penala. Devolutiunea totala este posibila doar in recursul procurorului, sau si a altor parti?
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Ca intotdeauna, pe pagina baroului IASI nu apare nimic..