avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate mateigeamina

Activitate mateigeamina

Multumesc mult !
?!?!?!?!
???
Pentru a depune la dosarul cauzei dovada citatiei publice (ziarul in original) este necesara o adresa tip ? Care este procedura depunerii unor astfel de acte la dosar ?
Merg pur si simplu si le depun acolo (cu o imputernicire de la administratorul firmei reclamante) ?
Am inteles ca undeva intre 50 si 60 RON/luna.
Cum vor fi obligate?
Care este metodologia de aplicare a acestor noi prevederi ale reformei din sanatate?
Daca persoana respectiva are o drujba sau doua televizoare , sau chiar un teren extravilan (dobandite in perioada in care avea venituri sau prin succesiune) , conform cu noile prevederi legislative ... nu poate beneficia de ajutor social. Drept urmare , nu poate fi scutita de la obligativitatea platii lunare a CAS .
Cum poti obliga o persoana fara venit sa plateasca o suma pe care (teoretic) nu are de unde sa o obtina ? Ii trimit portarelul la usa ? Ii scoti locuinta la licitatie?

Mai ales ca este vorba despre un sistem medical aflat in colaps si la care , eu una (si cred ca multi altii), nu as apela in veci.

Nu vi se pare aberant? #-o X-(
@floare _de_ colt,

1. Multumesc pentru raspuns.
2. Nu am jignit pe nimeni, dar nu suport bagatorii care se dau neutri , dar de fapt sunt din tabara direct interesata in astfel de subiecte.
Daca as fi dorit sa imi raspunda un colaborator/angajat [EDITAT] , m-as fi adresat direct companiei de asigurari. Nu?
3. In forma in care ati prezentat dumneavoastra motivatia asiguratorului, imi apare ca un fel de forma de protest a asiguratorilor fata de statul roman. Ar fi OK sa fie doar atat...
4. Totusi, viciul de consimtamant si "pacalirea" unui batran cu handicap de vedere(mintind ca nu mai au formulare pentru contractele de asigurare simple-obligatorii, atunci cand aceste polite se fac pe calculator, nefiind nevoie de formulare), nu cred ca face cinste companiei [EDITAT] , chiar daca (aparent) acest contract de asigurare il avantajeaza.
Sunt curioasa ce parere are STATUL ROMAN(prin organele sale abilitate) in legatura cu aceste tertipuri si ce masuri vor fi luate, deoarece nu voi lasa lucrurile sa ramana asa.
miliardar a scris:

Cred a-ti inteles gresit, nimeni nu l-a pacalit pe tatal dumneavoastra, ...

In momentul in care MINTI CA NU MAI AI FORMULARE si spui ca nu mai poti face polita simpla OBLIGATORIE de asigurari, profitand de naivitatea si handicapul unui batran... , iar in plus profiti de statutul tau de FUNCTIONAR AL PRIMARIEI ... eu consider ca a fost PACALIT !!!
[EDITAT]
Am rugat mai sus sa nu imi mai raspunda nimeni, in afara celor care imi pot da un raspuns punctual, la obiect si clar. [NOTA ADMIN: nu decideti dvs cine poate sa raspunda sau nu pe forum. Va rog sa cititi regulamentul de postare si sa il respectati]

Probabil, in Ianuarie, voi merge personal acolo si voi avea grija sa stau de vorba cu duduia respectiva si (daca este cazul) sa fac o plangere catre organele abilitate.
cosmin77,
[EDITAT]
De ce asiguratorului ii convine mai mult o astfel de polita ?
Care sunt avantajele asiguratorului sa faca o astfel de oferta?
Care este explicatia ?
Cumva suma unei eventuale despagubiri este mai mica decat in cazul politei obligatorii , datorita extinderii obiectivelor asigurate ?


~~~~
~~~~

Domnule Adrian Tudor
,

va multumesc pentru raspunsul prompt.
Pentru moment nu pot ajunge la tatal meu. Probabil, voi ajunge acolo abia dupa 10 Ianuarie . Conform cu raspunsul dat de dumneavoastra, in situatia expusa de catre mine, pot merge cu tatal meu si pot cere rezilierea acelui contract de asigurare ... pe motiv ca exista un viciu de consimtamant (in fapt, tatal meu a fost pacalit sa contracteze acel tip de asigurare si nu pe cea obligatorie) ?
Am uitat sa precizez in titlu ca este vorba de ASIGURAREA LOCUINTEI .
Imi cer scuze !