Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... \"Persoanele fara venit vor fi obligate sa plateasca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

"Persoanele fara venit vor fi obligate sa plateasca lunar CASS"

Cum vor fi obligate?
Care este metodologia de aplicare a acestor noi prevederi ale reformei din sanatate?
Daca persoana respectiva are o drujba sau doua televizoare , sau chiar un teren extravilan (dobandite in perioada in care avea venituri sau prin succesiune) , conform cu noile prevederi legislative ... nu poate beneficia de ajutor social. Drept urmare , nu poate fi scutita de la obligativitatea platii lunare a CAS .
Cum poti obliga o persoana fara venit sa plateasca o suma pe care (teoretic) nu are de unde sa o obtina ? Ii trimit portarelul la usa ? Ii scoti locuinta la licitatie?

Mai ales ca este vorba despre un sistem medical aflat in colaps si la care , eu una (si cred ca multi altii), nu as apela in veci.

Nu vi se pare aberant? #-o X-(
Ba da. Sunt de acord ca persoanele ce nu platesc , sa nu beneficieze.
Si cam cat ar trebui sa plateasca ?
Am inteles ca undeva intre 50 si 60 RON/luna.