avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate nico11

Activitate nico11

Răspuns la discuția contract de promisiune bilaterala
Am inteles.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția contract de promisiune bilaterala
Nu exista nicio astfel de chitanta, insa in contract s-a specificat ca a primit acesti bani in fata notarului.....Presupun ca notarul a fost mituit. Poate chiar el a primit banii astia :)
Dar nu ne putem lega nici macar de faptul ca nu a existat un act doveditor al proprietatii?

Multumesc frumos!
Buna ziua!
Bunica mea a incheiat un contract de promisiune bilaterala anul trecut in vara. Obiectul acestui contract il constituie casa construita pe un teren in suprafata de 480mp, teren pentru care nu avea la momentul respectiv titlu de proprietate. In contract s-a mentionat faptul ca batrana a primit 20 000Euro, desi ea sustine ca nu i-a primit, si pana la data de 20.06.2011 va fi nevoita sa incheie contractul de vanzare-cumparare sau in caz contrar trebuie sa returneze dublul sumei "primite". Mentionez ca batrana nu poate sa citesca, iar actele pentru dobandirea proprietatii prin uzucapiune sunt gata. Vreau sa stiu, in mod legal, care erau actele necesare pentru intocmirea contractului de promisiune bilaterala, pentru ca din cate am auzit, batrana ar fi avut nevoie de o declaratie pe propria raspundere ca nu are mostenitori. Iar fiica ei(mama mea) nu a stiut nimic de intentia batranei de a vinde casa. Si sa nu mai punem la socoteala faptul ca nu a avut nici titlu de proprietate la intocmirea contractului.....Va rog mult sa ma ajutati in aceasta privinta! Ma tem ca notarul si asa-zisul cumparator au inselat-o pe batrana.......
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția mostenire
Buna seara!

Va rog frumos, daca se poate, sa imi dati si mie o idee pentru urmatorul caz:
bunica mea in varsta de 79 de ani este influentata de un vecin sa nu o mai primeasca pe mama mea in casa ei, mama fiind singurul mostenitor. Bineinteles ca acest vecin isi urmareste interesul (obtinerea casei).
Problema ar mai fi ca bunica are probleme de sanatate (atrofie corticala difuza, chist subarahnoidian intre emisferele cerebeloase, atrofie cerebeloasa, acestea reprezentand rezultatul investigatiei la tomograf). Nu trebuie sa omitem ceea ce inseamna de fapt atrofia cerebeloasa: reducerea capacitatii intelectuale, pana cand se ajunge la instalarea unei demente totale.
Bunica a mai fost internata in trecut , inca din 1970 la Spitalul 9, actualul Alexandru Obregia, cu diferite diagnostice (sindrom nevrotic depresiv, psihoza depresiva, etc).
Impotriva acestui vecin putem depune o reclamatie, insa ce ramane de facut cu bunica?
Si in anii trecuti (2005,2006) a vandut cateva loturi de pamant la pret de nimic fara acordul mamei mele, bineinteles pacalita de acele persoane.

Va multumesc mult!