avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate iroxanaconstanta

Activitate iroxanaconstanta

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu o formula de calcul pentru concediul de risc maternal si cel de maternitate?
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: sunt salariata de 3 ani la prezentul angajator si am avut un total de 63 de zile de concediu medical (cod 01 - 85%) in ultimele 12 luni. Actualmente sunt insarcinata in 22 saptamani si am nevoie de repaus la pat din cauza unor probleme la coloana. In aceste conditii, va rog sa ma ajutati sa imi calculez indemnizatia de crestere copil pana la varsta de 1 an daca voi lua concediu de risc maternal incepand cu 01 aprilie 2015 urmat de prenatal conform legii pana nasc, in iulie 2015.
Am un salariu de 2990 lei pe luna, bonuri de masa si beneficii in natura de 200 lei pe luna.
Va multumesc anticipat pentru ajutor
Faptul ca prietenul meu a asistat la discutiile referitoare la chirie poate constitui proba? Mentionez ca el nu a fost prezent in momentul in care am dat banii :((
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi referitor la urmatoarea situatie: in luna ianuarie 2009 am vrut sa inchiriez un apartament in Bucuresti si am gasit pe internet un anunt. Am trimis un e-mail persoanei respective (in acel e-mail fiind trecute aspecte gen pret s.a.m.d.) sa intreb daca mai este valabil si daca ne putem intalni.... ideea este ca dupa mai multe astfel de intalniri am convenit de comun acord sa inchiriez acel apartament si i-am platit chiria in avans pe 3 luni, adica 1800 euro urmand ca dupa aceea sa incheiem contract de comodat ca sa nu plateasca impozitul pentru banii primiti nu au vrut contract de inchiriere decat daca plateam eu impozitul aferent ceea ce nu mi-a convenit.
Nu am putut incheia acest contract de comodat in ziua in care am dat banii din cauza ca toate notariatele erau inchise - era exact perioada de dupa sarbatori 1-10 ianuarie- ramanand sa mergem la notariat dupa vacanta, lucru care s-a si intamplat numai ca, de fiecare data se gaseau motive: nu este platit impozitul, exista un sediu de firma pe adresa respectiva, etc. iar notarita nu a acceptat sa incheie acel contract pana nu se rezolvau aceste aspecte. A trecut timpul... pe data de 20 ianuarie omul a venit la apartament si mi-a dat (cu martor) cheile urmand sa incheiem contractul cu data retroactiva in momentul in care se rezolva situatia cu schimbarea sediului pt firma respectiva?
Am lasat in stand-by problema contractului si m-am concentrat pe facut curatenie si alte chestii de genul pentru a ma putea muta. Am semnat contract de cablu si internet (pe numele prietenului meu dar pe adresa respectiva), s-a facut instalarea si ulterior cand am incercat sa mai intram in apartament am constatat ca schimbase iala si nu mai aveam acces in casa. L-am sunat, am intrebat ce se intampla si ca motivatie mi s-a spus ca au schimbat iala din cauza ca nu am platit intretinerea?.
Ajutati-ma, va rog cu un sfat? ce sa fac? Cum as putea sa-mi recuperez banii? Omul este uns cu toate alifiile ca sa zic asa si mi-a dat de inteles ca daca incerc sa fac ceva el cunoaste toti interlopii din Bucuresti si ii rezolva oamenii problemele? ca sa nu mai spun de faptul ca ulterior am aflat ca este recidivist si a facut inchisoare pentru talharie in 2004. Oare conteaza acest aspect daca ii fac plangere penala?

Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat.