Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune si tulburarea posesiei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune si tulburarea posesiei

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi referitor la urmatoarea situatie: in luna ianuarie 2009 am vrut sa inchiriez un apartament in Bucuresti si am gasit pe internet un anunt. Am trimis un e-mail persoanei respective (in acel e-mail fiind trecute aspecte gen pret s.a.m.d.) sa intreb daca mai este valabil si daca ne putem intalni.... ideea este ca dupa mai multe astfel de intalniri am convenit de comun acord sa inchiriez acel apartament si i-am platit chiria in avans pe 3 luni, adica 1800 euro urmand ca dupa aceea sa incheiem contract de comodat ca sa nu plateasca impozitul pentru banii primiti nu au vrut contract de inchiriere decat daca plateam eu impozitul aferent ceea ce nu mi-a convenit.
Nu am putut incheia acest contract de comodat in ziua in care am dat banii din cauza ca toate notariatele erau inchise - era exact perioada de dupa sarbatori 1-10 ianuarie- ramanand sa mergem la notariat dupa vacanta, lucru care s-a si intamplat numai ca, de fiecare data se gaseau motive: nu este platit impozitul, exista un sediu de firma pe adresa respectiva, etc. iar notarita nu a acceptat sa incheie acel contract pana nu se rezolvau aceste aspecte. A trecut timpul... pe data de 20 ianuarie omul a venit la apartament si mi-a dat (cu martor) cheile urmand sa incheiem contractul cu data retroactiva in momentul in care se rezolva situatia cu schimbarea sediului pt firma respectiva?
Am lasat in stand-by problema contractului si m-am concentrat pe facut curatenie si alte chestii de genul pentru a ma putea muta. Am semnat contract de cablu si internet (pe numele prietenului meu dar pe adresa respectiva), s-a facut instalarea si ulterior cand am incercat sa mai intram in apartament am constatat ca schimbase iala si nu mai aveam acces in casa. L-am sunat, am intrebat ce se intampla si ca motivatie mi s-a spus ca au schimbat iala din cauza ca nu am platit intretinerea?.
Ajutati-ma, va rog cu un sfat? ce sa fac? Cum as putea sa-mi recuperez banii? Omul este uns cu toate alifiile ca sa zic asa si mi-a dat de inteles ca daca incerc sa fac ceva el cunoaste toti interlopii din Bucuresti si ii rezolva oamenii problemele? ca sa nu mai spun de faptul ca ulterior am aflat ca este recidivist si a facut inchisoare pentru talharie in 2004. Oare conteaza acest aspect daca ii fac plangere penala?

Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat.
iroxanaconstanta a scris:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi referitor la urmatoarea situatie: in luna ianuarie 2009 am vrut sa inchiriez un apartament in Bucuresti si am gasit pe internet un anunt. Am trimis un e-mail persoanei respective (in acel e-mail fiind trecute aspecte gen pret s.a.m.d.) sa intreb daca mai este valabil si daca ne putem intalni.... ideea este ca dupa mai multe astfel de intalniri am convenit de comun acord sa inchiriez acel apartament si i-am platit chiria in avans pe 3 luni, adica 1800 euro urmand ca dupa aceea sa incheiem contract de comodat ca sa nu plateasca impozitul pentru banii primiti nu au vrut contract de inchiriere decat daca plateam eu impozitul aferent ceea ce nu mi-a convenit.
Nu am putut incheia acest contract de comodat in ziua in care am dat banii din cauza ca toate notariatele erau inchise - era exact perioada de dupa sarbatori 1-10 ianuarie- ramanand sa mergem la notariat dupa vacanta, lucru care s-a si intamplat numai ca, de fiecare data se gaseau motive: nu este platit impozitul, exista un sediu de firma pe adresa respectiva, etc. iar notarita nu a acceptat sa incheie acel contract pana nu se rezolvau aceste aspecte. A trecut timpul... pe data de 20 ianuarie omul a venit la apartament si mi-a dat (cu martor) cheile urmand sa incheiem contractul cu data retroactiva in momentul in care se rezolva situatia cu schimbarea sediului pt firma respectiva?
Am lasat in stand-by problema contractului si m-am concentrat pe facut curatenie si alte chestii de genul pentru a ma putea muta. Am semnat contract de cablu si internet (pe numele prietenului meu dar pe adresa respectiva), s-a facut instalarea si ulterior cand am incercat sa mai intram in apartament am constatat ca schimbase iala si nu mai aveam acces in casa. L-am sunat, am intrebat ce se intampla si ca motivatie mi s-a spus ca au schimbat iala din cauza ca nu am platit intretinerea?.
Ajutati-ma, va rog cu un sfat? ce sa fac? Cum as putea sa-mi recuperez banii? Omul este uns cu toate alifiile ca sa zic asa si mi-a dat de inteles ca daca incerc sa fac ceva el cunoaste toti interlopii din Bucuresti si ii rezolva oamenii problemele? ca sa nu mai spun de faptul ca ulterior am aflat ca este recidivist si a facut inchisoare pentru talharie in 2004. Oare conteaza acest aspect daca ii fac plangere penala?

Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat.

1.Indiferent de natura contractului pe care urma sa il incheiati,nicio suma de bani nu se da macar fara o chitanta care sa ateste ca ati dat -si repectiv-persoana in cauza a primit o suma de bani.Neexistand nici un astfel de act,care sa ateste existenta vreunei intelegeri intre dvs.acesti bani nu ii mai puteti recupera,decat daca exista martori sau alte dovezi ca i-ati dat suma revendicata de dvs.Tot ceea ce ati relatat,chiar daca este adevarat,atata timp cat nu puteti dovedi faptele,ramane o"poveste" si nimic mai mult.
2.Puteti recupera banii pe care iati dat pentru curatenie,cablu si alte utilitati dovedind aceasta cu acte si martori(chitante si persoane care au vazut sau au participat la ce ati intreprins in apartament)Toata aceasta suma se poate recupera prin actiune civila in pretentii,in masura dovedirii pretentiilor dvs.Din nefericire,ati fost victima unei clasice inselaciuni,dar daca nu puteti dovedi in vreun fel cele intamplate,sunt bani pierduti.In viitor fiecare astfel de suma de bani trebuie data sau luat cu act doveditor,semna daca nu la un notar,cel putin in prezenta unor martori,Imi pare deosebit de rau...#-o
Faptul ca prietenul meu a asistat la discutiile referitoare la chirie poate constitui proba? Mentionez ca el nu a fost prezent in momentul in care am dat banii :((
Este vorba despre o discutie in cele relatate de dvs.nu despre predarea/primireua vreunei sume bani.In lipsa chitantei si a unei persoane care sa fi vazut sau sa participe nemijlocit la tranzactie,nu sunt probe.Prietenul dvs,poate dovedi numai o promisiune de tranzactie(o discutie,dsespre care nu stie cum s-a finalizat) nu si primirea/predarea banilor.Cred ca este mai mult decat clar,nu aveti probatorii,chiar daca probabil ,aveti dreptate.Imi pare rau ...Ramane valabil raspunsul anterior.JUSTITIA SE FACE PE PROBE,NU PE VORBE !
Radu Gabrian, Mediator