Forum Discuţii juridice Executare silită inselaciune
Discuție deschisă în Executare silită

inselaciune

buna ziua,

am cunoscut un baiat 26 ani acum 2 ani, prin niste cunostinte comune.
El tot se lauda cu afacerile lui, activele lui si ale familiei, terenuri apartamente etc.
Prin martie 2015 mi-a solicitat cu titlu de imprumut diverse sume de bani 200 - 800 lei pentru a face afaceri eu sa devin partener cu el.
Am notat pe chitante de mana si l-am pus sa semneze.

Nu si-a indeplinit obligatiile pe care le am convenit sa cumpere marfa electronice sa le revanda cu profit.

L-am cunoscut si pe tatal lui si i-am explicat situatia ca sa imprumutat si nu respecta obligatiile asumate si doresc recuperarea sumelor de bani imprumutate.

Ulterior acest baiat TUDOR mi-a cerut alte sume de bani, a dat si niste garantii 1) o tableta am evaluat-o in jur de 200 - 250 lei
2) un aparat de incalzit HEAT nou este pretul de 700 lei

si alte mici obiecte.
Suma acestor garantii este undeva la 1200 lei si sumele imprumutate sunt undeva la 3500 lei.

Recent prin IANUARIE mi-a propus o solutie de rezolvare sa imi inchirieze un apartament pe care il detine prin DONATIE de la BUNICA lui.

Am intocmit act de COMODAT dupa un model de pe INTERNET in care am introdus clauze, am rugat sa il semneze 2 martori prieteni de ai mei.

Trebuia sa intru in acel apartament la 1 feb 2016 dar s-a opus mama lui TUDOR care mi-a spus ca nu da cheia apartamentului.
Am pus clauza clara sa platesca sanctiuni de dublu sumelor imprumutate la acea data undeva la 3540 lei sanctiuni.

Am mai facut un al doilea contract de imprumut la fel cu 2 martori, sumele au crescut in timp.

Intrebari
1) aceste contracte pot fi privite ca TITLURI executorii ? le pot pune la executie cu un executor ?

2) care este calea LEGALA cea mai simpla sa imi recuperez banii imprumutati ?

3) recent se dezbate succesiunea din partea bunicii decedate in 2014 cred. Succesor este unicul fiu MIHAI care are 2 copii Tudor si alt baiat.
Acest MIHAI renunta la succesiune in favoarea copiilor Tudor si celalalt copil. Sunt terenuri, actiuni mai multe active.

Am depus la notarita unde se dezbate succesiunea copii xerox dupa acte intocmite cu TUDOR.

Dansa ma sfatuit sa depun la camera notarilor din orasul nostru.

Dvs ce ma sfatuiti sa fac sa fie LEGAL si cu sanse de a recupera banii imprumutati ?

Sa fac plangere penala si civila la Politie, Procuratura ?

Astept raspunsuri fundamentate si serioase fara mistou-ri specifice romanilor.

Cu stima,
Cristian
ion_cristian73, utilizator
Acele inscrisuri nu constituie titluri executorii, asa ca va trebui sa il actionati intai in judecata. Veti mai cheltui niste bani, dar veti cere si cheltuieli de judecata.
Nu aveti de ce depune plangere penala, adresati-va instantei civile. Sumele sunt relativ mici si aveti din ce recupera.

ps- pe acest forum nu se dau raspunsuri la misto.

gi-jane2, moderator