Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problemele unei procuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problemele unei procuri

Buna seara, cer din nou ajutor in elucidarea unei probleme...Matusa mea impuerniceste un dl.X sa-i vanda niste terenuri. Intre timp, matusa moare. Dupa stiinta mea,procura isi inceteaza valabilitatea.Dl.respectiv detine titlurile de proprietate in original.Cum le pot recupera de la dansul? Am auzit c-ar fi imprumutat-o pe matusa cu o anumita suma de bani (5000 lei) pt. intocmirea unor acte. Banuiala mea este ca vrea sa-si recupereze acesti bani de la noi,familia, in schimbul acelor titluri, cum trebuie sa procedez? Nu mi se pare corect sa platim noi... Intelegerea a fost intre el si decedata,intelegere de care noi n-am avut stiinta. Multumesc mult pt ajutor!
imprumutul si cu mandatul nu se intersecteaza, dar daca matusa a imprumutat, mostenitorii sint obligati sa restituie imprumutul
insa nu pot fi "conditionati" de returnarea titlului de proprietate
cu privire la mandat: la vinzare orice notar va introduce in contract declaratia mandatarului ca mandantul este in viata (pe proprie raspundere sub sanctiune penala)
instiintati-l pe mandatar sa nu care cumva sa indrazneasca sa foloseasca titlul de proprietate si procura prin care a fost mandatat de matusa pt. vinzarea terenului
altfel o incaseaza rau , risca inchisoare
eventrual ii puteti face plingere penala , probabil asa va intelege si va va da titlul inapoi
un duplicat nu poate fi obtinut?