avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1804 soluții astăzi
Forum Activitate bebitza25

Activitate bebitza25

Răspuns la discuția Salariat + PFA = CAS ?
Am vb cu un functionar de la CAS si mi-a spus ca odata ce platesc pe carte de munca CAS nu trebuie sa-l mai platesc si pe PFA.Nu mai inteleg nimic :(
Răspuns la discuția Salariat + PFA = CAS ?
Este obligatoriu si face parte din impozitul de 16% pe care noi , PFA-urile, il platim , sau trebuie platit separat impozitul catre CAS?
Multumesc!
Răspuns la discuția Salariat + PFA = CAS ?
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire cu privire la veniturile incasate pe PFA si carte de munca.
Sunt insarcinata in 5 luni si acum am aflat de la cei care imi tin contabilitatea pentru PFA, ca in cazul in care as dori sa se ia in calcul venitul realizat pe PFA in ultimele 12 luni de activitate ,pentru calculul indemnizatiei de 85% , ar trebui sa platesc un 5% catre CAS? Este adevarat?
Eu lucrez si cu carte de munca , la aceeasi companie dar pe firme diferite.
Va rog ajutati-ma cu un raspuns.
Multumesc!
Va multumesc mult pentru ajutor.
Voi incerca sa aflu daca contribui cu cei 0.85% la sanatate, pe PFA.

Venitul brut sau net?
Cand vafi timpul sa intru in prenatal , cine va trebui sa se ocupe de toate formalitatile, angajatorul?
Cum ma asigur ca imi vor fi luate in calcul toate veniturile si calculate corect?
Va multumesc mult!
Buna ziua,
Am o rugaminte,daca puteti sa-mi explicati cum se calculeaza concediul prenatal si postnatal si daca reprezinta tot 126 de zile calendaristice.
Daca legea a ramas la fel, cu 85% din media venitului brut pe ultimele 6 luni, putem include si contractul de comision inregistrat pe PFA, inafara de ce exista pe cartea de munca?
Multumesc frumos !
yoli a scris:

Buna ziua.Sunt insarcinata in luna a 4-a.Am un stagiu de cotizare de 12 ani,dar problema este ca in perioada 05-10-2007 si 11-05-2008 am o intrerupere de 7 luni.Din 12-05-2008 mi-am reluat activitatea dar pana in prezent am doar 5 luni de cotizare.As vrea sa stiu daca pot lucra pana in luna a 8-a de sarcina ,si dupa aceasta perioada sa beneficiez de cele 126 zile.?