avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Activitate florinyxd

Activitate florinyxd

Hai sa va spun continuarea povestii mele.
am depus actele la judecatorie pentru anulare amenzii. Azi imi vine pic acasa cu intimpinarea depusa de incapabilii de la CNADNR. In plic pozele de pe camera, nu mi-a venit sa cred ca este posibil asa ceva. Numarul masinii pt care s-a emis amenda: BR 33 MON, numarul masinii surprinse de camere..... HR 33 MON. Initial mi-au sarit in ochi farurile masinii, care nicidecum nu erau de Dacie 1310 ci mai degraba de Ford sau Mazda, apoi am vazut poza marita pe numar. Pe astia nu-i verifica nimeni???
Buna ziua!
Am si eu aceiasi problema, doar ca un pic mai complicata.
Socrul meu a vandut o masina in 2004, aceasta fiind radiata de la financiar. In 2009 a decedat, iar 2010 a decedat si soacra. Problema este ca acum 06.2015 am primit o instiintare prin posta prin care suntem anuntati ca socrul a fost amendat in 11.2014 pt lipsa rovignetei. :O
Cand s-a dezbatut mostenirea autoturismul in cauza bineinteles ca nu a fost inclus pt ca era deja instrainat.
Intrebarea mea este ce se poate face acum, cnadnr se poate indrepta impotriva mostenitorilor (sotia e singura mostenitoare) chiar daca nu au mostenit autoturismul respectiv?
Masina nu mai are itp si asigurare din 2011.
Amenda a fost luata in Harghita iar noi suntem din Braila.
Va multumesc anticipat.
O zi buna!
Răspuns la discuția Reprezentare - succesiune
va multumesc!=D>
buna ziua!
am urmatoarea problema si in acelasi timp nelamurire.
in 2010 mama sotiei mele a decedat
in 2011 mama soacrei mele (bunica sotiei) a decedat
in 2014 bunica soacrei mele (strabunica sotiei a decedat si ea.
anul acesta a fost primul termen pentru dezbaterea succesiunii insa sotia mea nu a fost citata. Am fost la notar pentru a ne lamuri si acolo ni s-a comunicat ca sotia mea nu mai are nici un drept din cauza ca mama sotiei a decedat inaintea bunicii si inaintea strabunicii.
citati la notar au fost copiii strabunicii si sora mamei sotiei mele (matusa sotiei mele).
intrebarea mea este daca este adevarat ceea ce ni s-a comunicat la notar pentru ca prin tot ce am citit nu nu am gasit nici un paragraf care sa confirme ceea ce a spus notarul.
va multumesc!
enghin_36508 a scris:

Un pic falsa premiza.

Pentru ca s-ar putea ca prin normele de aplicare sa ne oblige sa mergem la AFP sa scoatem o dovada ca pe seria de sasiu s-a platit taxa. Si nu mai este discriminare.





taxa tot este discriminatorie
pentru o masina cu aceleasi caracteristici se plateste taxa diferentiat. de ex. eu am inmatriculat in 2008 o masina pt care am platit taxa de inmatriculare 170 euro. taxa mi-am recuperat-o si masina am vandut-o. acum noul proprietar trebuie sa plateasca 630 euro ca sa o inscrie pe numele sau si nu 170 euro cat a fost taxa in 2008. cine a inmatriculat in 2008 o masina a platit o taxa, in cazul meu 170 si cine inmatriculeaza acum plateste alta taxa pentru aceiasi masina, 630 euro in cazul celui care a cumparat masina de la mine. in rest nu se mai plateste nici o diferenta.
Răspuns la discuția Despagubire auto - urgent
nu prea imi vine sa ma duc la Bucuresti acum. eu sunt din Braila. deja am trimis reclamatia catre CSA. daca imi trimit raspuns si vor reclacula cuantumul despagubirii, pot considera nula reclamatia. daca nu.... eu unul nu mai pot sa astept. platesc rate la banca si stau cu banii blocati intr-o masina care zace de 2 luni in parcare. acum imi pare rau ca am incheiat polita de asigurare pentru malpraxis la Euroins. si sincer cand voi trebui sa fac RCA la vreo masina voi alege alta societate, chiar daca e mai scumpa. astia nu merita sa existe pe piata.
Răspuns la discuția Despagubire auto - urgent
deja sun in disperare si nu mi se raspunde la telefon (in afara de secretara sau ce-o fi ea acolo.
in acest moment m-am hotarat si am inceput sa redactez o reclamatie ca CSA impotriva lor.
Răspuns la discuția Despagubire auto - urgent
multumesc pentru apreciere. daca nu primesc raspuns la adresa o sa sun la director. problema mare e ca este bulgar si nu stiu cum o sa ma inteleg cu el. am inteles ca are traducator. dara asta inseamna sa te scarpini cu mana altuia si nu-i in regula.
va salut!
Răspuns la discuția Despagubire auto - urgent
exact asta le-am cerut printr-o adresa scrisa. sa-mi arate modalitatea de calcul a sumei pe care mi-au comunicat-o in mod neoficial (telefonic). le-am cerut sa-mi trimita scris rezultatul la care au ajuns reamintindu-le exact paragrafele din ordinul csa care imi dau acest drept. uitati cam cum suna adresa( mi-au dat si nr de inregistrare de la braila).




Domnule Director


Ma numesc Tuderascu Florin, domiciliat in Braila, Bd. ................. nr ...., C.I. XR 000000, CNP 100000000000.
In urma accidentului produs de asiguratul dvs. RCA, Georgescu Dumitrel, din data de 20 ianuarie 2009, in calitate de pagubit, mi s-a deschis dosarul de dauna nr. 72 (EJ 18032) in data de 21 ianuarie 2009. Dupa completarea dosarului am facut o cerere de despagubire in regie proprie cu plata inaintea reparatiei, nemaidorind sa repar autoturismul, urmand sa-l expun spre vanzare. La completarea dosarului am depus o calculatie pentru a stabili suma aproximativa de despagubire, calculatie facuta de catre un service autorizat, conform programului "Audatex" implementat, acceptat si folosit de majoritatea societatilor de asigurare. Calculatia ajungea in jurul sumei de 19200 lei (192 milioane lei vechi). Ultimul document cerut pentru completarea dosarului (cererea pentru regie proprie) a fost depus pe data de 11 februarie 2009. La o luna dupa aceasta si dupa mai multe insistente mi-a fost dat un raspuns, telefonic, care sincer sa va spun ma uimit. La modul negativ. Mi s-a comunicat telefonic ca suma maxima pe care trebuie sa o primesc este de nici mai mult nici mai putin de 6900 lei (69 milioane vechi). Spun ca m-a uimit deoarece una din piesele avariate valoreaza la cel mai ieftin furnizor de piese (Frontal Braila - se poate verifica) 62 milioane lei vechi. Mai ales ca suma aceasta de 69 milioane nu reprezinta nici macar 50 % din valoarea totala a devizului facut de mine, de altfel un deviz de bun simt,( sustin aceasta cu niste comentarii la articolul „Modele noi in baza de date AUDATEX” de pe site-ul www.1asig.ro conform carora citez „Asa este...este un program facut sa cistige societatile de asigurari” si „audatex-cel mai prost sistem de normare a unei lucrari de reparatie la un autovehicul prin faptul ca avantajeaza ffffffffffffffoarte mult companiile de asigurari”) stiind faptul ca piesele din Audatex au un adaos comercial undeva in jur de 10%. In momentul completarii dosarului am scos de pe site-ul producatorului de piese pentru BMW (www.realoem.com ) preturile de referinta pentru piesele avariate in urma accidentului produs de asiguratul dvs., precum si codurile acestor piese (care daca va uitati pe devizul facut de mine, corespund cu cele din acest deviz), lista se afla de asemenea depusa la dosar, agentul constator dorind ca aceasta lista sa se afle la dosar. Tin sa precizez ca preturile in dolari din acea lista nu contin nici adaos comercial nici tva si nici alte taxe, pretul acestora pe piata din Romania fiind echivalentul in euro.
Avand in vedere toate aceste aspecte va cer recalcularea cuantumului despagubire conform art. 50 pct. 3 din Ordinul CSA nr. 8/2008 ("Cuantumul pagubei la vehicule este egal cu costul reparatiilor partilor componente sau ale pieselor avariate ori cu costul de inlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si cele de demontare si montare aferente reparatiilor si inlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor produse prin respectivul accident de vehicul, stabilite la preturile practicate de unitatile de specialitate, la care se adauga cheltuielile de transport ale vehiculului, precum si cele efectuate pentru limitarea pagubelor, dovedite cu documente justificative, potrivit art. 55. Prin unitati de specialitate se intelege persoanele juridice legal autorizate, care au in obiectul lor de activitate comercializarea de vehicule, parti componente, piese inlocuitoare si a materialelor pentru acestea, cu exceptia celor in regim de consignatie, si/sau executarea de lucrari de intretinere si reparatie la vehicule") si tinand cont de prevederile articolului nr. 50 punctul 7 din Ordinul CSA nr. 8/2008, care spune ca "Preturile partilor componente, ale pieselor inlocuitoare noi si ale materialelor sunt cele practicate de unitatile de specialitate" si ale articolului nr. 47 din acelasi ordin ("La stabilirea despagubirii, in cazul avarierii sau al distrugerii bunurilor, se iau ca baza de calcul pretentiile formulate de persoanele pagubite, tinand cont de prevederile legale privind acoperirea cuantumului pagubelor aduse bunurilor, fara a se depasi valoarea acestora din momentul producerii accidentului si nici limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA"). Din aceste articole am dedus ca preturile nu pot fi nici mai mari (conform art 50 pct. 10), dar nici mai mici (conform art 50 pct. 7) decat cele practicate de unitatile de specialitate.
In acelasi timp va solicit si o copie dupa prima calculatie conform careia cuantumul despagubirii de care trebuie sa beneficiez se situeaza in jurul sumei de 69 milioane lei vechi, suma pe care o consider o jignire si o discriminare fata de persoanele care aleg sa-si repare autoturismele in service, eu avand acelasi drept la despagubire (mai putin TVA- ul) ca si celelalte persoane amintite anterior si drept urmare daca nu mi se despagubeste intreaga suma pe care legal sunt indreptatit sa o primesc imi rezerv dreptul de a reclama la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor si de a actiona in instanta Societatea de Asigurare Euroins pe care o reprezentati avand ca temei legal Art 37, din ordinul 8/2008 al CSA (Daca asiguratorul RCA nu isi indeplineste obligatiile in termenul prevazut la art. 36 sau si le indeplineste defectuos, inclusiv daca diminueaza nejustificat despagubirea, la suma de despagubire cuvenita, care se plateste de asigurator, se aplica o penalizare de 0,1%, calculata pentru fiecare zi intarziere).
In speranta ca imi vor fi respectate drepturile si ca nu voi mai fi plimbat de la o persoana la alta cum am patit pana acum cu personalul Euroins Bucuresti, va multumesc.

Data
12/03/2009 Cu respect, Tuderascu Florin!



Domnului Director al Departamentului Daune din cadrul Euroins Asigurari

astept o parere. multumesc!

Răspuns la discuția Despagubire auto - urgent
sa zicem ca autoturismul mai valoreaza 20 % (desi am demostrat ca nu este asa) la valoarea de nou adik aprox 30.000 euro (daca nu mai mult - full de dotari inclusiv piele) inseamna 6000 euro. valoarea reparatiei se ridica la 5000 euro. asigurarea imi da numai 1600 euro. daca intra la dauna totala ei tot trebuie sa-mi plateasca 75% din valoarea reziduala a masinii adik 4500 euro. deci oricum am da-o cam aceiasi suma trebuie sa o primesc. eu unul in acest moment m-as multumi si cu 3500 euro adik banii pe piese (bara spate, aripa stg spate, usa stg spate, grila suport senzori parcare spate, senzor parcare, toba finala, toba intermediara cu catalizator euro 3, tampon toba, izolant toba, bandou bara spate stg, bandou bara spate centru, lampa semnalizare stg spate + vopsit aceste piese, ornamentul de prag si pragul la acestea adaugandu-se kitul de reparatie al lunetei pentru ca se demonteaza).
si ca sa vedeti cam ce bataie de joc este devizul facut de ei am sa va dau niste preturi din devizul lor. astea le-am aflat de la cineva din cadrul firmei.
incept cu cel mai mic pret, considerat de mine bataie de joc.
tampon toba pretul real fara nici o taxa inclusa 22$ pretul lor.... 0,07 lei adik 700 lei vechi
toba intermediara 2milioane lei vechi. pretul real fiind 40 milioane fara taxe.
va intreb domnule nucu$ vi se pare corect? oare exagerez eu? se respecta articolele din normele CSA? eu zic ca nu.
imi voi schimba parerea atunci cand domnii de la euroins ma vor lua de manuta si imi vor arata unde gasesc piese la preturile astea. ca o paranteza, mi s-au facut si glume pe seama pretului tamponului pt toba in sensul ca nici un tampon din acelea, stiti voi, nu costa atat.
mai astept sfaturi de la voi.
va salut.