Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reprezentare - succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reprezentare - succesiune

buna ziua!
am urmatoarea problema si in acelasi timp nelamurire.
in 2010 mama sotiei mele a decedat
in 2011 mama soacrei mele (bunica sotiei) a decedat
in 2014 bunica soacrei mele (strabunica sotiei a decedat si ea.
anul acesta a fost primul termen pentru dezbaterea succesiunii insa sotia mea nu a fost citata. Am fost la notar pentru a ne lamuri si acolo ni s-a comunicat ca sotia mea nu mai are nici un drept din cauza ca mama sotiei a decedat inaintea bunicii si inaintea strabunicii.
citati la notar au fost copiii strabunicii si sora mamei sotiei mele (matusa sotiei mele).
intrebarea mea este daca este adevarat ceea ce ni s-a comunicat la notar pentru ca prin tot ce am citit nu nu am gasit nici un paragraf care sa confirme ceea ce a spus notarul.
va multumesc!
Nu este adevarat. Sotia trebuia citata si trebuia sa mosteneasca partea mamei sale.
Puteti actiona in instanta actele notarului.
va multumesc!=D>