avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reprezentare - succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reprezentare - succesiune

buna ziua!
am urmatoarea problema si in acelasi timp nelamurire.
in 2010 mama sotiei mele a decedat
in 2011 mama soacrei mele (bunica sotiei) a decedat
in 2014 bunica soacrei mele (strabunica sotiei a decedat si ea.
anul acesta a fost primul termen pentru dezbaterea succesiunii insa sotia mea nu a fost citata. Am fost la notar pentru a ne lamuri si acolo ni s-a comunicat ca sotia mea nu mai are nici un drept din cauza ca mama sotiei a decedat inaintea bunicii si inaintea strabunicii.
citati la notar au fost copiii strabunicii si sora mamei sotiei mele (matusa sotiei mele).
intrebarea mea este daca este adevarat ceea ce ni s-a comunicat la notar pentru ca prin tot ce am citit nu nu am gasit nici un paragraf care sa confirme ceea ce a spus notarul.
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: florinyxd , utilizator 18:45, 6 Mai 2015
Nu este adevarat. Sotia trebuia citata si trebuia sa mosteneasca partea mamei sale.
Puteti actiona in instanta actele notarului.
va multumesc!=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o nelamurire referitor la succesiune. pe scurt (x) am fost ... laura1964 laura1964 Am o nelamurire referitor la succesiune. Pe scurt (X) am fost casatorita cu A. Acesta a mai fost casatorit cu B si are doi copii. A nu are proprietati insa ... (vezi toată discuția)
Mostenire vmandrei vmandrei salut! ieri am fost la notar pentru stabilirea succesiunii...dupa bunica mea care a murit acum 6ani....acum 4ani a murit si mama mea. matusa mea- sora mamei ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii marinica71 marinica71 bunicul meu din partea mamei a decedat in 1983 ramanand in viata sotia (bunica mea)si trei fiice (mama si matusile mele. ).in 1992 decedeaza si mama mea .anul ... (vezi toată discuția)