avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate justme64

Activitate justme64

am inteles, va multumesc!
Va descriu urmatoarea situatie, cu rugamintea de a ma ajuta cu un sfat:
- proprietarul unui apartament il inchiriaza unei SC, in baza unui contract de inchiriere inregistrat la Adm.Financiara; desigur ca proprietarul plateste un impozit calculat conform acestui contract.
- in apartamentul care face obiectul contractului trebuie refacuta instalatia de incalzire, prin montarea unei centrale proprii de apartament
- proprietarul doreste sa faca aceasta investitie din chiria obtinuta
- intrebare: in acest caz (in care proprietarul practic reinvesteste venitul obtinut din inchiriere), va beneficia de o reducere a impozitului pe avest tip de venit ?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Modificare salariu
In acelasi context completez si eu cu urmatoarele date:
Din cauza situatiei economico-financiare actuale si a inregistrarii de pierderi ale firmei la care lucrez, angajatorul a luat decizia de a ne micsora salariile tuturor angajatilor la 50%, inscriind aceasta modificare si pe carnetele de munca. Deocamdata ne-a comunicat doar verbal aceasta decizie. Nici la noi nu este vorba de retrogradare, sanctiune etc.
Precizez ca toti avem contracte individuale de munca semnate, inregistrate la ITM iar carnetele de munca au modificarile inregistrate la zi. Contractul individual de munca - initial - prevede o perioada nedeterminata de munca, norma intreaga de 8 ore/zi, un salariu impozabil de 1592 RON si 21 zile CO/an.
Inteleg de la angajator ca va trebui sa semnam un aditional la contractul de munca existent pentru noua suma (acei 50% care mai raman) si 4 ore.
Ce implicatii deriva din semnarea acestui aditional?
Ce suma va fi trecuta pe cartea de munca? Jumatate din cei 1592 RON?
Ce implica acele doar 4 ore vis a vis de vechimea in munca (neintreupta pana acum)?
Exista o alta varianta legala de a micsora salariile, fara modificarea din carnetul de munca ? Ceva gen realizat doar 50 %, respectiv - platit doar 50 % (tot asa cum atunci cand realizarile sunt mai mari si exista posibilitatea de a lua mai mult decat salariul de baza).
Pe de alta parte, daca gasesc un job cu alte 4 ore, ce se intampla cu vechimea in munca? Se cumuleaza cele 2 joburi cu cate 4 ore fiecare si astfel se revine la o norma intreaga?
Multumesc si eu.