avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1760 soluții astăzi
Forum Activitate silvia_alina

Activitate silvia_alina

Va rog sa-mi spuneti daca exista lege privind taxa pt. animale de companie (nr. si an).
...
Asociatia de Prop. a aprobat taxa pt. animale de companie in val. de .... lei/animal.
Din cate stiu eu aceasta "taxa" nu apare in statutul asociatiei, s-a hotarat prin aga (nu stiu daca a existat cvorum), iar banii incasati se vor folosi pe materiale pt. curatenie (cel putin asa spune Admin.) Mentionez ca in apartament totul este contorizat (gaze, apa calda/rece), iar animalele stau in casa, nu fac mizerie pe hol ...
....
Daca iau un animal abandonat/maidanez de afara ca sa -i dau de mancare, il duc la medicul veterinar ...il tin cateva zile cat sa se "refaca" :) trebuie sa platesc aceasta taxa? Exista o baza legala astfel incat sa fac contestatie?
Se pare ca 3 caini si un motan "costa" 200 lei/luna (mai putin am dat la veterinar)
Multumesc
Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Multumesc f. mult.
Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Ce inseamna asta?
Ca nu trebuie sa efectuez nici un fel de activitate? Adica sa nu vand? Eu nu sunt angajata in firma mea, iar bani nu iau decat o data pe an, profitul (de care inca nu am beneficiat deoarece nu am incheiat anul fiscal).
De vanzari lunare nici nu se pune problema - pt moment nu am vanzari, dar chiar daca asa avea tot nu ma pot folosi de acei bani, nu este PFA ci SRL, deci nu pot lua bani din vanzari cand vreau si cum vreau pt mine personal, ci cu justificare.

Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Va multumesc f mult.
Mai am o intrebare vis a vis de acest aspect - somajul:
In cazul in care am infiintat o soc com. unde sunt asociat unic, mai beneficiez de somaj?
Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Cele 12 luni trebuie sa fie consecutive?
Anul trecut mi-am dat demisia cu 1 iulie de la o alta firma si am inceput sa lucrez la cei din prezent imediat cu ziua urmatoare, dar ... contractul mi l-au facut dupa o luna, adica cu 1 august. O luna de zile mi-au spus ca au timp, ca, CIM se inregistreaza si dupa mai multe sap., dar cand m-au pus sa semnez CIM-ul, pe la mijlocul lui august, mi-au spus ca nu se poate inregistra decat cu 1 august.
Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Da. o sa ma duc maine.
Intre timp am aflat de la angajatorul meu ca nu beneficiez de un sal. compensat. , ca nu imi plateste zilele de concediu neefectuate pe anul trecut deoarece nu le-am solicitat, ca nu beneficiez de plata zilelor de concediu pt acest an (proportional cu cat am lucrat), ca nu imi da notaa de lichidare ca nu are motiv si ca s-ar putea sa nu beneficiez de somaj (art. 73 am vazut ca include si art. 65 alin 1, dar sper din tot sufletul sa nu scrie altceva in decizie de incetare a contractului de munca, deoarece cu spagile din ziua de azi si nu ajutorul pe care ti-l ofera statul .... raman cu buza umflata).
Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Angajatorul nu ma lasa sa stau doau 4 ore la serviciu.
A spus ca nu are nici o legatura cu contractul colectiv de munca la nivel national, pt el conteaza doar ctr. individual de munca. Cum sa procedez?
Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Eu acum, adica azi, am aflat ce drepturi mai am.
Ar trebui sa-l instiintez ca trebuie sa lucrez 4 ore/zi;
ca trebuie sa-mi ofere un sal. compensat.
ca trebuie sa completeze hartii tipizate in care specifica daca mi-a platit sau nu asig. sociale/ pt ca imi vor trebui/
ca trebuie sa-mi plateasca CO pe anul trecut si pt lunile lucrate pe acest an;
...
ce trebuie sa-i mai aduc la cunostinta sau sa-i mai cer?
Preavizul meu incepe cu data de 13.03, cand de fapt eu l-am gasit de dimineata pe birou, adica azi 16.03 (ma puneau vineri sa semnez cu data de 9.03 - ca sa vezi tupeu, iar azi tre sa semnez cu data de 13.03) - nu semnez nimic, daca semnez, tai si scriu data de azi.

In fine...ce ar trebui sa stiu sau la ce ar trebui sa mai fiu atenta?
Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Multumesc f mult
Cred ca cel mai bine le printez contractul colectiv de munca ca sa invete si ei.
Multumesc f mult.
Probabil vor mai apare probleme in ceea ce ma priveste sau ii priveste pe angajatorii mei, motiv pt care voi tine subiectul deschis.
Va multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Tocmai am aflat de la angajatorul meu ca nu pot lucra doar 4 ore /zi, desi am aflat ca este dreptul meu, ca asa scrie in crt colectiv de munca.
Sunt debusolata. Ce sa fac?