Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa animale companie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa animale companie

Va rog sa-mi spuneti daca exista lege privind taxa pt. animale de companie (nr. si an).
Asociatia de Prop. a aprobat taxa pt. animale de companie in val. de .... lei/animal.
Din cate stiu eu aceasta "taxa" nu apare in statutul asociatiei, s-a hotarat prin aga (nu stiu daca a existat cvorum), iar banii incasati se vor folosi pe materiale pt. curatenie (cel putin asa spune Admin.) Mentionez ca in apartament totul este contorizat (gaze, apa calda/rece), iar animalele stau in casa, nu fac mizerie pe hol ...
....
Daca iau un animal abandonat/maidanez de afara ca sa -i dau de mancare, il duc la medicul veterinar ...il tin cateva zile cat sa se "refaca" :) trebuie sa platesc aceasta taxa? Exista o baza legala astfel incat sa fac contestatie?
Se pare ca 3 caini si un motan "costa" 200 lei/luna (mai putin am dat la veterinar)
Multumesc
Daca in statutu asociatiei de locatari e prevazuta o prevedere ca locatari pot lua o votarire pentru animalele de conpanie , atunci in cadru seditei cu trecerea masuri in ptocesu verbal al sedintei SE POATE INSTITUI O TAXA