avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare - urgent!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare - urgent!!!!!

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
azi, 16.03.09 am prinit o adresa (care nu are nume) de la angajator in care scrie urmatoarele:
" Catre: NUME
Va aducem la cunostinta ca incepand du data de 10.04.09, compartimentul unde sunteti incadrat isi restrange activitatea.
Conform cu prevederile Art 73 din Codul Muncii incepand cu data de 13.03.2009 vi se acorda un preavzi de 20 de zile lucratoare dupa expirarea caruia, respectiv la data de 10.04.09 contractul de munca va inceta."
Atat scrie.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
a) aceasta adresa este corecta? pt ca din cate stiu in informare trebuie sa se precizeze art 65 alin 1, nu numai in decizie; ce siguranta am ca voi beneficia de somaj?
b) cu mentiunea ca firma la care lucrez are max. 10 angajati, programul se poate reduce la 4 ore? deoarece trebuie sa-mi caut de lucru;
c) am dreptul la un salariu compensatoriu?;
d) avand in vedere ca anul trecut nu am beneficiat de CO, anul acesta trebuie sa-mi plateasca CO pt. anul trecut si cele cateva zile de care beneficiez pe acest an?;
e) aceasta firma nu a platit asigurarile sociale (stiu acest lucru deoarece am cerut o adeverinta pt medicul de fam. dar nu a precizat data vreunei plati, nici macar contul in care se fac platile) - cum trebuie sa procedezz in acest caz? - banuiesc ca trebuie sa rezolv totul in aceste 20 de zile; sa le cer o adeverinta in care sa specifice daca au facut platile, sa precizeze perioada (toate asigurarile se platesc in acelasi cont?) sau sa depun reclamatie?
f) cand trebuie sa primesc decizia? dupa cele 20 de zile lucratoare? in decizie trebuie sa se precizeze art. 65/1? trebuie sa-mi dea fisa de licidare sau nu mai este necesar?
g) dupa cat timp imi pot ridica cartea de munca de la ei? inainte de a plecat sa le cer o adresa in care sa specifice ca am lasat cartea de munca la ei? (stiu sigur ca pana la ora actuala nu au operat in cartea de munca, desi trebuiau sa inregistreze ctr. de munca si marirea de salariu);

Mentionez ca am contract de munca pe perioada nedeterminata; cartea de munca este la angajator;

acestuia ii expira contractul de inchiriere al spatiului unde isi desfasoara activitatea - motiv pt care trebuie sa stiu cum trebuie sa procedez in cazul asigurarilor sociale (statul se pare ca nu este interesat de acest aspect, desi noua ni se opresc aceste asigurari, iar angajatorul nu plateste, tot noi suntem afectati; ex. la sanatate platesc tot eu desi mi s-a oprit din salariu, la calcularea pensiei esti afectat de acest lucru si tot asa...SPUN ACEST LUCRU DEOARECE M-AM INTERESAT LA CASA DE PENSII SI LA ADMINISTRATIA FINANCIARA - PE ABSOLUT NIMENI NU INTERESEAZA, NICI NU TE BAGA IN SEAMA).


Daca, considerati ca mai trebuie sa stiu si alte lucruri va rog sa le specificati.
Multumesc
a) Ar fi trebui ca aceasta adresa sa va fie adresata pe numele dvs.
b) Da putei lucra in aceasta perioada 4 ore /zi
c)Aveti dreptul la un salar compensatoriu conform Contractului colectiv de munca la nivel national
d) Concediul pe anul trecut ar fi trebuit sa-l efectuati. Concediul pe anul acesta va trebui sa vi-l plateasca (proportional cu perioada lucrata)
e)puteti solicita o adeverinta de la angajator.
f)Decizia de desfacere a c.i.m. o veti primi dupa inregistrarea ei la ITm , dupa terminarea preavizului
g)daca angajatorul pastreaza cartea de munca o puteti ridica relativ repede , cateva zile - o saptamana daca sunt operativi.
1. Daca in scrisoarea de preaviz a specificat art.73 din Codul muncii (referitor la preaviz), este suficient pentru ca acest articol face referinta si la art.65(1) din Codul muncii. Decizia de concediere trebuie sa specifice ca aceasta concediere se face in baza art.65(1) si in aceasta situatie veti beneficia de indemnizatie de somaj.

2. In perioada de preaviz se aplica art.74 din CCMUNN pe anii 2007-2010:
(2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.

3. La data incetarii CIM trebuie sa va plateasca c/val CO neefectuat pe 2008 si 2009 (corespunzator perioadei lucrate).

4. Daca firma nu a platit contributiile la fondurile speciale nu va afecteaza decat la inscrierea la somaj pentru a primi indemnizatia legala. Pentru a va inscrie la somaj trebuie sa prezentati o adeverinta tip (data de ALOFM si completata de angajator) cu salariile pe 12 luni din ultimele 24 de luni, adeverinta in care se specifica si plata contributiei de somaj si OP cu care s-a platit.

5. Decizia o veti primi la expirarea perioadei de preaviz si e bine sa solicitati si nota de lichidare in care se specifica daca aveti sau nu datorii catre firma.

6. Carnetul de munca trebuie sa vi-l elibereze imediat (cateva zile), pentru ca aveti nevoie de el si la ALOFM, pentru inscrierea la somaj.

7. Conform art.78 din CCMUNN:
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.
Eu am inteles ca pot lucra 4 ore/zi si pot primi un salariu compensatoriu in cazul in care societatea are peste 50 de angajati ( ca de fapt contractul colectiv de munca la nivel national 2007-2010 se adreseaza acestor firme).

In ceea ce priveste aceasta adresa, care ar trebui sa fie o informare - sigur nu trebuie sa se precizeze faptul ca restructurarea se face in baza art 65/1? este suficient sa precizeze doar art. 73?
Se poate ca in decizie sa modifice acest aspect si in loc de art 65/1 sa scrie altceva?
1. CCMUNN se aplica pentru toti angajatorii, indiferent de numarul de angajati.
2. Dupa ce primiti decizia, daca nu va convine ceva din ea, aveti posibilitatea ca in termen de 30 de zile de la luarea la cunostinta sa o atacati in instanta, la Tribunalul din judetul in care domiciliati sau aveti resedinta.
Adresa prin acre ati fost preavizat de concediere sa o pastrati ca proba in eventualitatea ac tiunii in instanta.
As avea si eu doua intrebari:
1.Poate fi angajatul obligat de angajator sa justifice absenta celor 4 ore de la serviciu cu diferite documente, cum ca a fost prezent la interviuri?
2.Poate fi angajatul obligat sa isi ia concediul neefectuat pe anul acesta in perioada de preaviz?(nr zilelor sa fie incluse in nr zilelor de preaviz)?

Alte discuții în legătură

Disponibilizare mihaelaak mihaelaak Buna ziua, In urma cu o saptamana am fost disponibilizata, iar acest lucru mi s-a adus la cunostina cu 2 zile inainte de a intra in previz. Compania nu are ... (vezi toată discuția)
Preaviz concediere individuala conform art. 65, alin. (1) codul muncii gabi257 gabi257 Sunt contabila la o firma, care nu are inspector de personal. Am salariati ce nu si.au efectuat concediul de odihna pe anul acesta respectiv cota de 18 zile ... (vezi toată discuția)
Plata concediului de odihna pt luna ianuarie 2010 cristinutza_alexa cristinutza_alexa Luni o sa primesc decizia de desfiintare a postului, si o sa intru in preaviz de 15 zile, acest preaviz se va incheia in luna feb aprox in data de 15. Am ... (vezi toată discuția)