avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate fc_andu

Activitate fc_andu

Răspuns la discuția adeverinta vechime
Va multumesc foarte mult !
Buna seara! As dori sa stiu daca in conditiile in care am lucrat la o firma aproximativ 6 luni, nu mi s-a facut catre de munca dar din cate stiu am contractul semnat de I.T.M si vreau s-mi iau singur adeverinta de la ITM. Se poate sa fac o cerere, sau ceva de genul acesta?
Răspuns la discuția Citatie la rutiera
am inteles si va multumesc foarte mult, insa ambii am mai dat cate o declaratie
Buna seara! Am si eu o problema: acum vreo luna m-am tamponat cu unul. Am fost la politie a doua zi am declarat o ora cand s-a intamplat accidentul, iar celalalt alta ora la doi politisti diferiti. Cand eu am dat declaratia, politistul mi-a pus pixul pe schita accidentului , lucru pe care eu l-am consemnat in declaratie si faptul ca in acest timp a sunat si partea adversa de pe telefonul mobil. Cand a vazut asa, nu a mai incheiat procesul verbal, in care vroia sa ma scoata pe mine vinovat si mi-a spus ca trebuie sa revin impreuna cu partea adversa la cel care a luat declaratia initial celalalt politist (si mi-a dat dovada de reparatie pe care scria ora pe care am spus-o eu). Dupa vreo saptamana m-a sunat celalalt politist( cel care luase declaratia partii adverse) si mi-a spus sa venim amandoi sa lamurim ce s-a intamplat( mai ales ora care nu era aceeasi pe declaratii). In seara aceasta m-a sunat din nou si mi-a spus sa iau legatura cu partea adversa si sa mergem impreuna, pentru ca daca nu ma duc ma va cita si sanctiona. Vreau sa stiu:
1) Poate sa spuna ca nu a fost ora pe care am spus-o eu, atata timp cat am un act oficial emis de colegul lui in care scrie ca accidentul s-a intamplat la ora pe care am mentionat-o eu.
2) Cat timp dureaza pana ma citeaza si ce se intampla daca nu ma duc in conditiile in care eu am dat o declaratie si am dovada de reparatie( adica am fost la politie dupa accident); imi poate face dosar penal, chestii d-astea.