avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate vio_adriana

Activitate vio_adriana

deci ar fi fost normal sa participam la toate probele si dupa sa se faca un punctaj fiecareia dintre noi si cea care avea puncatjul cel mai bun sa castige?mie nu mi s-a parut corect sa nu mi se acorde sansa sa trec si la celelalte probe(comisia era impartita,presedintele a avut ultimul cuvant deoarece favorita era cealalta concurenta) si cred ca i-a fost frica stiind ca aici sunt mai cu experienta.
In cazul in care la unul concurs pentru ocuparea unui post vacant, in cazul de fata de contabil sef, se prezinta doar 2 concurenti si sunt 3 probe:proba scrisa, practica interviul.Exista posibilitatea ca proba practica si interviul sa fie conditionata de proba scrisa, adica sa nu iti mai fie permis sa intri in urmatoarele probe daca nu ai obtinut un punctaj de 5 la proba scrisa.exista ceva lege care conditionaja acest lucru sau sunt cei din comisie care stabilesc. dar intrebarea mea si in caul in care sunt doar 2 concurenti? deoarece exista posibilatea ca unul dintre ei sa fie mai bun la practic decat la scris(poate nu a vut timp sa citeasca si sa invete toata bibliografia respectiv?ast rasp , va mutumesc
Răspuns la discuția somaj tehnic? nelamurire
...sa inteleg ca firma isi desfasoara activitatea ilegal... pe decizia de suspendare a contractului este stipulat art.52 alin 1 lit.d), art 53 alin.1 sin Codul Munci, coroborat cu O.U.G 28 din 18.03.2009..... dupa ce am cititit aceste articole am ramas in ceata de tot deoarece ele zic asa:

ART. 52 - Suspendarea din initiativa angajatorului

d) in cazul intreruperii temporare a activitatii, FARA INCETAREA RAPORTULUI DE MUNCA, in special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;

IN ACEST ARTICOL SE PRECIZEAZA FAPTUL CA SE POATE SUSPENDA CONTRACTUL FARA INCETAREA RAPORTULUI DE MUNCA....IAR IN ART 53 PRECIZEAZA DOAR FAPTUL CA TREBUIE SA FI LA DISPOZITIA ANGAJATORULUI... NU MAI INTELEG NIMIC...INSA O SA INCERC CA FAC 0 SESIZARE LA ITM

ART. 53 – Indemnizatia pe perioada intreruperii temporare a activitatii angajatorului

(1) Pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului salariatii beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat.

(2) Pe durata intreruperii temporare prevazute la alin. (1) salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.

NU AR FI O MARE PROBLEMA INSA EU LUCREZ CU GESTIUNE PE BAZA DE SEMNATURA ...SI NU MI SE PARE CORECCT SA SEMNEZ ACTE PE CAND CONTRACTUL MEU II SUSPENDAT...CUM POT EU SA SEMNEZ ANUMITE ACTE...CAND EU PRACTIC SUNT SUSPENDATA....
X-(

:"> ....
Răspuns la discuția somaj tehnic? nelamurire
...asta stiam...dar are voie firma sa is iconntinue activitatea cu respectivi angajati ...daca ei sunt in somaj tehnic...somaj tehnic=intreruperea activitatii
din anumite motive firma la care lucrez a trimis o anumita parte din angajati in somaj tehnic...insa acest lucru este doar in acte pt ca noi continuam sa ne desfasuram activitatea in mod normal...suntem chemati la serviciu si continuam sa muncim 8h/zi....este legal asa ceva? din moment suntem dati in somaj tehnic pe o anumita perioada...asa ar inseamna ca firma ar trebuie sa isi inceteze activitatea pe acea ramura,iar noi daca asa am dispus cu angajatorul sa fim la dispozitia lor oricand pt reinceperea activitati...insa noi continuam sa muncim....ce organe ar trebui sesizate in caz caz..daca firma isi desfasoara activitatea ilegal...
Discuție angajare
sunt aboslventa cu diploma de licenta(promotia iulie 2008) a unei facultati la zi si m-am inregistrat in cadrul Agentie pt Ocuparera fortei de munca pentru a beneficia de acel somaj care se acorda absolventilor, dar in acelasi timp si pt a-mi gasi un loc de munca. Care este problema, intre timp am aflat ca am ramas insarcinata si mi s-a spus ca o sa pot beneficia de indemnizatia aceia pt cresterea copilului, numai ca mi se termina somajul acum la 30 martie iar eu ar trebui sa nasc doar in mai, iar pt a avea continuitate cica sa ma angajez pana la nastere....oare este adevarat? ce acte am nevoi...pot sa ma angajez k orice s-au doar in baza diplomei de licenta.....stiu ca este o lege nou si nu prea stiu lumea cum se procedeaza.

multumesc