avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate Ema10

Activitate Ema10

Buna ziua,

Am o situatie un pic confuza privind decizia de pensionare si v-as ruga daca puteti sa imi dati un sfat. Am primit decizia de respingere a cererii de pensionare si nu inteleg de ce, mentionez urmatoarele:
1.data inscrierii la pensie:06.02.2009
2.varsta la data inscrierii la pensie : 54 de ani si 10 luni
3.reducerea varstei standard de pensionare :
-datorita conditiilor speciale si deosebite de munca :4 ani si 6 luni
-datorita copiilor crescuti pana la 10 ani: 2 ani
4.stagiul de cotizare realizat este de : 33 ani 7 luni 19 zile
Mi se comunica faptul ca :Varsta la data inscrierii la pensie este mai mica decat varsta standard de pensionare, redusa corespunzator numarului de copii nascuti si crescuti pana la 10 ani; De asemenea, varsta la data inscrierii la pensie este mai mica decat varsta standard, redusa corespunzator conditiilor speciale si deosebite.
Va rog frumos daca se poate sa imi dati un sfat la aceasta situatie. Din ce am calculat reiese ca sunt in drept sa ies la pensie. Va intreb daca se cumuleaza la reducerea varstei standard anii de conditii speciale si anii de crestere a copiilor sau se iau separat in considerare? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Mama cu 4 copii din 2 casatorii
Sa inteleg din ce mi-ati spus dvs ca in urma procesului de divort sotul si copii stabiliti in Spania nu pot deschide proces in Romania pentru bunurile dobandite din prima casatorie in tara? multumesc
Buna ziua,

Am cateva intrebari legate e o situatie un pic mai complicata. Mama a 4 copii (2 dintr-o casatorie urmata de divort si obtinerea unui apartament in care au fost crescuti acesti 2 copii, in Romania) divorteaza acum in strainatate (Spania) de cel de-al doilea sot cu care are 2 copii si casa cumparata in strainatate (casa nu este inca achitata la banca).Toti copii sunt majori.
1.are sotul nr.2 dreptul la parte din apartamentul din Romania in care stau cei 2 copii din prima casatorie? mentionez faptul ca apartamentul este in proprietatea sotiei si al sotului nr.1 (care este decedat).
2.au dreptul copiii din cea de-a 2 a casatorie la parte din apartamentul din Romania sau doar la bunurile dobandite in strainatate in timpul casatoriei parintilor lor. divortul se va pronunta in strainatate pt ca ambii soti au rezidenta.
3.in acest proces de partaj sunt cumulate bunurile?
Va multumesc anticipat si astept indrumarile dumneavoastra!
Va multumesc mult pentru informatii!
Buna ziua,

Mama este nascuta pe 02.12.1949, a lucrat 9 ani la un fost CAP (fostele IAS-uri comuniste) pentru care are carte de munca cu cotizatiile platite catre stat, 13 ani lucrati la RADEF Romania Film din care doar 3 ani figureaza ca si contribuabil. 10 ani pur si simplu Radef Romania Film nu a virat contributiile catre stat.Are 5 copii.Vreau sa va intreb daca in astfel de situatie se poate intocmi un dosar de pensionare si daca exista sanse sa primeasca o pensie cat de mica.
Multumesc frumos!