Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul varsta pensionare (mama cu 5 copii nascuti si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul varsta pensionare (mama cu 5 copii nascuti si crescuti)

Buna ziua,

Mama este nascuta pe 02.12.1949, a lucrat 9 ani la un fost CAP (fostele IAS-uri comuniste) pentru care are carte de munca cu cotizatiile platite catre stat, 13 ani lucrati la RADEF Romania Film din care doar 3 ani figureaza ca si contribuabil. 10 ani pur si simplu Radef Romania Film nu a virat contributiile catre stat.Are 5 copii.Vreau sa va intreb daca in astfel de situatie se poate intocmi un dosar de pensionare si daca exista sanse sa primeasca o pensie cat de mica.
Multumesc frumos!
Mama dvs. are din martie 2008 varsta standard de pensionare, dar pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa aiba un stagiu complet de cotizare de 26 ani si 6 luni. De altfel, pentru 5 copii nascuti si crescuti mama dvs. are dreptul la reducerea varstei standard cu doi ani!

La calculul stagiului de cotizare sunt avute in vedere si perioadele asimilate (armata, facultatea si invaliditatea), perioadele in care s-a aflat in incapacitate temporara de munca (concediile medicale), perioadele in care s-a aflat in concediu pentru maternitate si concediu pentru cresterea copilului. Adunati dvs. toate perioadele si vedeti la ce stagiu ajungeti.

Intrucat nu cred ca veti ajunge la stagiul de 26 ani si 6 luni, va sugerez sa incheiati cu casa de pensii un contract de asigurare sociala pentru suma minima, pe care o veti plati "din mana", mama dvs. fiind titularul contractului, pe de o parte, iar pe de alta parte sa dati in judecata Radef-ul la sectia litigii/conflicte de munca a Tribunalului, solicitand plata CAS retroactiv, pentru 5 ani in urma. Actiunea este scutita de taxa de timbru. De asemenea, faceti-le sesizare la ITM si solicitati casei teritoriale de pensii sa-i amendeze pentru ca nu au achitat CAS.
Mult succes si sanatate mamei dvs.!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc mult pentru informatii!