Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... la ce varsta pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

la ce varsta pot iesi la pensie

Buna ziua,
Mama mea este nascuta in data de 11.12.1952 si are un stagiu de cotizare de 35 de ani neintrerupti in conditii normale de munca.
Imi poate raspunde cineva la ce varsta poate iesi la pensie.
Multumesc.
Mama dvs. poate iesi la pensie pentru limita de varsta in conditiile precizate de dvs.
In luna martie 2009 ies la pensie persoanele (femei) in varsta de 58 de ani si trei luni si care au un stagiu minim de cotizare de 26 si 6 luni.
Sorin Susca, Consilier juridic
Potrivit actualelor prevederi legislative, mama dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta din martie 2012, cand va implini varsta de 59 ani si 3 luni.
Va atentionez ca varstele standard de pensionare urmeaza sa se modifice prin act normativ.

Intrucat mama dvs. a depasit stagiul complet de cotizare, putea beneficia de pensie anticipata partiala din martie 2007.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
buna seara asi avea si eu o intrebare... tatal meu are 50 de ani si are o vechiem toatala de 28 de ani si 5 luni dintre care 21 de ani si 5 luni de grupa intai.... imi puteti spune va rog la ce varsta poate sa iasa la pensie
????? va multumesc aniticipat
Pentru ca sa va dau un raspuns conform legislatiei actuale, va rog sa precizati luna si anul nasterii tatalui dvs. si eventualele stagii asimilate (armata, facultatea sau invaliditatea).

Cititi pe prima pagina a Avocatnet si articolul referitor la proiectul Ministerului Muncii ce vizeaza cresterea varstelor standard de pensionare.

Ramane sa va raspund aici, nu pe celalalt topic.
7 noiembrie 1958 si stagiul militar obligatori facut