avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate damae

Activitate damae

Am un teren in proprietate , traversat de doua conducte RAJA . Exista proiect de deviere aprobat dar cine plateste lucrarea? Va multumesc!
situatie se prezinta in felul urmator:am cumparat un teren care e traversat de 2 tevi pe lungime si nu pot construi deoarece cheltuieleile pentru deviat tevile sunt foarte mari.Fapt pentru care am solicitat primariei sa-mi rezolve problema.Raspunsul a venit ,nu se poate face nimic ,caci sunt tevile proprietate R.A.JA,sa fac o cerere la ei.Am facut cerere la R.A.J.A.A venit si aici raspunsul,conform Legii Domeniului Public nr.213/1998 terenurile pe care sunt amplasate conductele de apa potabila si canalizare apartin domeniului public,deci proprietar sunt eu cu nici un drept.Avem toate actele pe teren,intabulare,puz,cu specificatia din partea primariei teren cu destinatia construstiei de locuinta e.t.c.,aceasta din urma neinformandu-ne cu privire la aceasta situatie.Daca am inteles corect tot in aceasta lege 213/1998 prin vanzare se anuleaza apartenenta acestui teren la domeniu public,devenind proprietate privata.(art.10).Imi explica si mie cineva cine are dreptate si ce se poate face?Ce ma sfatuiti sa fac?