avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Conducte publice pe teren proprietate privata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Conducte publice pe teren proprietate privata

situatie se prezinta in felul urmator:am cumparat un teren care e traversat de 2 tevi pe lungime si nu pot construi deoarece cheltuieleile pentru deviat tevile sunt foarte mari.Fapt pentru care am solicitat primariei sa-mi rezolve problema.Raspunsul a venit ,nu se poate face nimic ,caci sunt tevile proprietate R.A.JA,sa fac o cerere la ei.Am facut cerere la R.A.J.A.A venit si aici raspunsul,conform Legii Domeniului Public nr.213/1998 terenurile pe care sunt amplasate conductele de apa potabila si canalizare apartin domeniului public,deci proprietar sunt eu cu nici un drept.Avem toate actele pe teren,intabulare,puz,cu specificatia din partea primariei teren cu destinatia construstiei de locuinta e.t.c.,aceasta din urma neinformandu-ne cu privire la aceasta situatie.Daca am inteles corect tot in aceasta lege 213/1998 prin vanzare se anuleaza apartenenta acestui teren la domeniu public,devenind proprietate privata.(art.10).Imi explica si mie cineva cine are dreptate si ce se poate face?Ce ma sfatuiti sa fac?
vindeti'l cat mai repede, si eventual veti iesi pe zero cu investitia.
sfat - cand mai cumparati terenuri, si vreti sa construiti ceva pe el, asigurati'va ca vanzatorul va pune la dispozitie studiul geo, cel care va sta la baza dosarului documentatiei pentur obtinerea certificatului de urbanism, cel care va permite sa obtineti apoi autorizatia de constructie.
...stiu ca speta o serie de loturi vandute in localitatea zarnesti, jud.brasov, care nu aveau studiul geo intocmit, iar avocatii si magistratii care au luat terenuri in zona, cand si'au terminat si ei fundatiile si au zis ca e momentul sa demareze si procesul de obtinere a autorizatiilor de constructie, au ajuns in scurt timp la concluzia de a vinde repede si in tacere totul, deoarece terenul avea o conformatie aparte, improprie supraedificariilor.
...pentru speta dvs., va pot spune ca prin Legea Gazelor votata anul trecut (ie.2004), se permite existenta Cartilor de Carte Funciara proprii Transgazului, traversarea terenurilor cu conductele respective capatand caracter de utilitate publica, iar proprietarii sunt despagubiti pentru expropriere...
dvs. ati cumparat terenul fiind indusa in eroare - iar aici veti face dovada erorii obstacol - si veti actiona in instanta vanzatorul, iar instanta va pronunta rezolutionarea vanzarii si punerea partilor in pozitia avuta anterior, dand efect principiului resoluto iure dantiis resolvitur ius accipientis.
ATENTIE - trebuie insa ca din contractul de vnc, ori prin proba cu martori, sa rezulte ca de la bun inceput intentia dvs. a fost sa cumparati terenul in vederea construirii, acesta fiind teren agricol, sau extravilan, etc (deoarece nu faceti precizare, iar in opinia mea cred ca este vorba de noul curent de prin primarii, consilii locare, prefecturi, de a extinde fara documentare solida zonele periferice, foste agricole, si a le include in intravilanul megalopolisurilor dambovitsene)
fortuna vis,
maximilian
Va multumesc pt raspuns dar nu ma ajuta deloc.Terenul este trecut in intravilan ,eu asa il am in acte,este fost agricol dar nu mai este,primaria l-a trecut in intravilan si catalogat ca zona 1 ,deci oameni buni acolo e un cartier intreg de vile deja,am uitat sa specific insa ca e vorba de eforie nord,unde terenurile din zona buna sunt la mare pret,cum e acesta.Eu stiam de la fostul proprietar ca are pb.,nu are el nici o vina,dar asta nu justifica faptul ca eu sunt obligata sa scot teava.Dar in afara de fostul proprietar de teren mie nimeni din primaria aia nu mi-a spus nimic,iar din actele mele nu rezulta ca am tevi acolo.Deci pot sa spun ca scriptic eu am cumparat in necunostinta de cauza,nefiind avertizata de primarie de situatia terenului.Oricum as fi dispusa sa platesc mutarea tevii,nu insa si tevile care sunt depasite din pct de vedere tehnologic,nu vad de ce ar trebuie sa platesc eu un bun care nu este al meu.Sau de ce la pretul asta. va multumesc
intocmesti un studiu geo si un proiect prin care cuprinzi tevile in structura fundatiei , si soliciti pe baza noului studiu geo avizul proprietarului tevilor , si ulterior autorizatia de constructie In fond este terenul tau , tevile sant ale lor, pe proprietarul tevilor il intereseaza accesul pentru reparatii si modernizari. Situatia ta este similara cu situatia blocurilor in subsolul carora se gasesc noduri de alimentare a retelelor de canalizare si apa potabila . Daca comenteaza cei de la RAJAA , le arati actele de proprietate , si le notifici ca nu sant ei cei indreptatiti sa constate ce este si ce nu este domeniu public , atat timp cat tu esti actualul proprietar al terenului. Ca sai convingi poti sa-i dai in judecata ca sa-ti plateasca chirie ptr terenul ocupat. succes !
Sper ca iti dau vesti bune - cunosc o persoana care s-a lovit de aceeasi problema iar acum, luand in considerare chiria pe care o percepe de la regia de apa proprietar al tevilor - este chiar mai rentabil sa nu incerce sa construiasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tevi sub teren iulian12345 iulian12345 buna ziua. am cumparat un teren sub care se afla niste (2 sau 3) tevi de apa de 200mm, functionale. sunt asa pozitionate incat e imposibil sa construiesc ceva. ... (vezi toată discuția)
Proprietate DenisRif DenisRif Detin un teren cu constructie care este strabatut de-a lungul de o magistrala de apa potabila. Pot obtine chirie pentru acest aspect? exista precedent pentru ... (vezi toată discuția)
Problema juridica: in terenul cumparat sunt conductele de apa ale orasului Vlad88 Vlad88 Buna ziua! Am o problema legata de un teren si as vrea sa stiu daca se poate rezolva in vreun fel si cui ar trebui sa ma adresez. In septembrie 2010 am ... (vezi toată discuția)