avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1191 soluții astăzi
Forum Activitate ervin8571

Activitate ervin8571

Problema se pune astfel: eu (membru al IF) doresc sa merg la o alta societate comerciala prin transfer sau cu detasare, iar in perioada detasarii nu voi mai avea activitate in IF. Inteleg ca, deoarece in IF nu exista contract de munca, nu este posibila aceasta situatie?
Multumesc
Eu si sotia mea suntem asociati in cadrul unei intreprinderi familiale. In aceasta calitate de asociat, pot fi transferat (detasare) la o alta firma pe o durata determinata? Calitatea de membru al asocierii fara personalitate juridica este similara cu cea de angajat? Acest transfer poate fi facut administratorul IF pentru el insusi sau pentru alt asociat?
Multumesc
Răspuns la discuția Concediu paternal
am deschis un topic relativ asemanator la www.avocatnet.ro/content/for... .
Sunt functionar public si mi s-a refuzat acordarea concediului paternal. Ce este de facut?
Legea 210/1999 a concediului paternal prevede un concediu paternal de 5 zile lucratoare (a nu se confunda cu concediul de crestere a copilului, care poate dura pana la 2 ani) cu posibilitatea suplimentarii acestor zile in cazul absolvirii unor cursuri de puericultura, insa pentru functionarii publici exista ordonanta 6/2007 care prevede in acest caz 3 zile de concediu (art. 24). Avand in vedere ca legea functionarului public este o lege speciala, aceasta ordonanta este si ea de natura speciala? Ordonanta prevede 3 zile, dar oare se pot adauga zilele prevazute de 210/99 la acestea? Din litera legii, nu este exclusa nici o categorie profesionala, conditia asigurarii in sistemul asigurariolr sociale de stat este indeplinita, deci care ar fi rezolvarea corecta a situatiei? Sunt functionar public si mi s-a refuzat acordarea acestui concediu ( chiar daca acum urmez acele cursuri)