avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate vio_pop40

Activitate vio_pop40

Cat dureaza in medie perioada de calcul al pensiei, din momentul indeplinirii conditiilor de pensionare, depunerii cererii si documentatiei cu acte doveditoare si pana la primirea deciziei. Locuiesc in loc. Baia Mare jud. Maramures,
Ramasitele lunilor efectuate in conditii speciale de munca se adauga si se tranforma in conditii deosebite?
In acest moment venitul unui pensionar are si o componenta a pilonului II de pensii? Si daca nu, cand va intra in plata? Mentionez ca am 53 da ani si platesc Pilonul II de la iceput.
Cand trebuie sa depun actele, la inplinirea varstei 53 ani si 10 luni sau inainte. Am inplinit 53 si 6 luni
Va multumesc!
Răspuns la discuția Conditii deosebite de munca
Multumesc
Ma numesc Pop Viorel, nascut in 25,06,1966. Total stagiu de cotizare este 35 ani, 1 luna, 3 saptamani si 6 zile. Vechimea se compune din urmatoarele. 32 ani, 8 luni, 3 saptamani 6 zile timp efectiv lucrat. 1 an si 5 luni, armata. 1 an somaj. Mentionez ca am 15 ani 4 luni si o saptamana de Grupa 1 (speciala) de munca pana la 04.01.2001 si 10 ani 11 luni si o saptamana, grupa Deosebita de munca, Data angajarii 12,07,1984.
Va multumesc!
Care este reducerea acordata grupei deosebita de munca, 3 sau 4 luni, in anul 2020?
Am inteles.
Va multumesc!
Mentinez ca perioada de somaj a trecut.
Doresc sa stiu daca angajatorul beneficiaza de facilitati la angajarea persoanelor peste 45 ani, dupa perioada somajului.
Va multumesc!