avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Activitate radugrgsc

Activitate radugrgsc


o amenda panala intr-un stat UE(germania), apare si in cazierul din romania?
legal, mi se poate refuza angajarea pe baza cazierului? nu mi se incalca dreptul la munca? daca instanta nu a dispus anumite interdictii pe baza faptelor mele atunci poate un angajator sa ma refuze avand baza legala?
Acuma intaleg eu ca poate sa ma refuze dar sa nu-mi zica ca din cauza cazierului........dar ma intereseaza daca are acoperire legala sa faca asta?
rebilitarea prin instanta nu o pot face mai repede de 3 ani?

merci
buna, am o amenda penala pt furt din magazin
la cat timp dupa ce am platit-o se sterge cazierul(reabilitare de drept)?
pot sa cer reabilitare judiciara la 1 an sau 6 luni dupa data achitarii amenzii?
poate sa mi se refuze angajarea din cauza cazierului? chiar daca nu mi-a fost ridicat drept de a profesa vreo meserie anume...?
pot parasi tara daca am in cazier aceasta amenda penala?

merci mult
Răspuns la discuția am furat--(gainarii)
orice sfat e binevenit.....domnul avocat de aici din germania(de nationalitate romana) a spus ca am procedat corect ca am pledat vinovat, cica as incasa o amenda de aproximativ 250Eu cu sanse mari de a fi administrativa---dar dupa nationalitatea mea tare mi,e frica sa nu incasez una penala. Am vb cu doi domni avocati de aicia din germania care mi-au spus ca nu are rost sa-mi iau avocat caci e simplu cazu.....dar nu mi-a garantat nimeni ca o sa fiu incadrat ca si civil. Asa ca o sa raman pe varianta cu avocatul, trebuie sa ma clarific care e faza cu avocatul din oficiu.....
Pana la proces mai e un pic, cred ca dureaza vreo luna.....o sa va tin la curent cu ce se intampla pe aici si cum merg lucrurile....sa-mi tine.ti pumnii.......
#-o
Răspuns la discuția am furat--(gainarii)
Multumesc tuturor pentru sfaturi, si apreciez daruirea cu care indrumati oamenii pe acest site.
Intre timp am discutat cu un avocat roman de aici(pe net) si cica m-as incadra la o amenda administrativa. Acuma sunt stresat sa nu cumva sa dau peste un judecator mai rasist putin care cand va afla ca sunt roman sa ma parleasca bine de tot. Avand in vedere ca e viitorul meu in joc o sa incerc sa-mi caut un avocat sau sa vad daca nu cumva o sa-mi dea din oficiu.
Oricum ca si concluzie> stikul asupra caruia am atentat o sa ma coste in jur de 1000 eu, stres cat china ....si poate ce-i mai grav cu viitorul compromis in aceasta tara. Pe de o parte e bine ce sa intamplat caci cine stie ...poate ajungeam ca in proverbul romanesc cu oul si boul....... Citind cam majoritate mesajelor de pe acest site am invatat despre viata mai mult decat am invatat pana acuma din propria experienta......
inca o intrebare......nu stau bine deloc cu banii....se paote oare sa-mi angajez un avocat si sa-l platesc esalonat? un avocat acordat din oficiu se plateste?

va mai astept cu alte sfaturi......si de ce nu cu mustrariile de cuviinta.
Răspuns la discuția am furat--(gainarii)
va atasez extrasele din codul penal si in limba germana, ce este mai jos reprezinta tot ce e in codulpenal german cu referire la furturi de genul asta.

§ 248a Diebstahl und Unterschlagung geringwertiger Sachen
Der Diebstahl und die Unterschlagung geringwertiger Sachen werden in den Fällen der §§ 242 und 246 nur auf Antrag verfolgt, es sei denn, daß die Strafverfolgungsbehörde wegen des besonderen öffentlichen Interesses an der Strafverfolgung ein Einschreiten von Amts wegen für geboten hält.
§ 246 Unterschlagung
(1) Wer eine fremde bewegliche Sache sich oder einem Dritten rechtswidrig zueignet, wird mit Freiheitsstrafe bis zu drei Jahren oder mit Geldstrafe bestraft, wenn die Tat nicht in anderen Vorschriften mit schwererer Strafe bedroht ist.
(2) Ist in den Fällen des Absatzes 1 die Sache dem Täter anvertraut, so ist die Strafe Freiheitsstrafe bis zu fünf Jahren oder Geldstrafe.
(3) Der Versuch ist strafbar.
§ 242 Diebstahl
(1) Wer eine fremde bewegliche Sache einem anderen in der Absicht wegnimmt, die Sache sich oder einem Dritten rechtswidrig zuzueignen, wird mit Freiheitsstrafe bis zu fünf Jahren oder mit Geldstrafe bestraft.
(2) Der Versuch ist strafbar.
Răspuns la discuția am furat--(gainarii)
Am atasat mai sus extrasul din codul penal german cu referire la furt, ma poate ajuta cineva sa-l interpreteze?---eu ma bazez in principal pe acest citat "Theft and unlawful appropriation of property of minor value may only be prosecuted upon request in cases under section 242 and section 246, unless the prosecuting authority considers propio motu that prosecution is required because of special public interest.----in mesajul postat de mine anterior si incluse si articolele la care face referire prezentul articol.
o eventuala amenda penala comunicta de aici in romania, cat timp o sa-mi ramana la cazier in tara?
multumesc pt timpul acordat.
Răspuns la discuția am furat--(gainarii)
va multumesc pt raspuns, va atasez extrasele din codul penal german care au ca obiect furtul>
in cazul unei amenzi administrative o sa ajunga in cazier? imi poate interzice accesul pe teritoriul germaniei pt o gainarie de genul asta? cum sa pledez la proces?

Section 248a

Theft and unlawful appropriation of objects of minor value

Theft and unlawful appropriation of property of minor value may only be prosecuted upon request in cases under section 242 and section 246, unless the prosecuting authority considers propio motu that prosecution is required because of special public interest.

Section 242

Theft

(1) Whosoever takes chattels belonging to another away from another with the intention of unlawfully appropriating them for himself or a third person shall be liable to imprisonment of not more than five years or a fine.

(2) The attempt shall be punishable.

Section 246

Unlawful appropriation

(1) Whosoever unlawfully appropriates chattels belonging to another for himself or a third person shall be liable to imprisonment of not more than three years or a fine unless the offence is subject to a more severe penalty under other provisions.

(2) If in cases under subsection (1) above the property was entrusted to the offender the penalty shall be imprisonment of not more than five years or a fine.

(3) The attempt shall be punishable.
buna, nu credeam ca o sa ajung candva sa scriu pe un astfel de forum.
pe scurt> am furat dintr-un magazin in GERMANIA un obiect in valoare de 20 euro(memory stik), m-au prins agentii de paza, au chemat politia si mi-au facut proces verbal. M-am intales cu ei in engleza-cat de cat- si pe procesul vb au bifat ca recunosc ca am furat, ca vreu sa platesc dauna si ceva amenda si sa se termine cat mai repede-sau ceva de genu asta........
Nu am antecedente in romania sau in alta tara a lumii.
Si acuma partea dureroasa> am 29 de ani si sunt aici la un curs de germana, in mod normal ar fi trebuit sa incep sa muncesc din toama aici pe un post supraspecializat--nu spun domeniul ca sa nu-mi fac colegii de ras.
Intrebare......credeti ca o sa ma aleg cu cazier? ..in romania cum se solutioneaza un proces de genul asta?
S-ar putea sa nu-mi dea drept de munca aici? domeniul meu de munca nu este unul comercial, armata sau securitate, e un domeniu social.....
Daca o sa ma aleg cu cazier--probabil o amenda penala---o sa mi se comunice in romania? Daca in romania am un cazier cu o amenda penala in el pt furt s-ar putea sa-mi restrictioneze dreptul al munca...intr-un domeniu de asistenta sociala-*sa zicem...?
M-am uitat in codul penal german si iata ce am gasit>Theft and unlawful appropriation of property of minor value may only be prosecuted upon request in cases under section 242 and section 246, unless the prosecuting authority considers propio motu that prosecution is required because of special public interest.

Astept niste sugesti.....si implor iertare pentru ca am patat numele tarii.
crede-ti ca ar trebui sa-mi iau un advocat?
P.S. produsul l-am cumparat dupa....deci firma nu are nici o paguba.
cand o sa fie procesul ar fi bine sa ma duc sa pledez vinovat si sa spun ceva de genu> ca nu o sa se mai repete si sa cer clementa?