avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela buzatu

Activitate mihaela buzatu

Răspuns la discuția conc med si alte contracte
Problema este aceea ca job-ul de 8 ore se desfasoara intr-o fabrica unde trebuie sa coordonez si sa stau 8 ore aproape numai in picioare, pe cand celelalte 2 job-uri solicita doar munca de birou de 2 ore. Legea interzice munca la cele doua job-uri ?
Daca am mai multe contracte de munca dintre care unul cu 8 ore si alte doua sau trei contracte cu 2 ore si am concediu medical (ex: am o afectiune la picior si nu pot sta 8 ore la servici) la celelalte doua contracte am voie sa ma duc? Si daca nu am voie sa ma duc la celelalte cum procedez cu conc med ? Il prezint si la celelalte doua societati si primesc idemnizatie de incapacitate temporara ? Cum zice legea ?
cum adica incalc rezerva mostenitorilor rezervatari ? pai daca ei lasa prin testament tot ce au cum mai au dreptul alti mostenitori sa ceara ceea ce ei au hatarat deja ? si cum sa solicite reductiunea, adica cine decide cat are fiecare daca acest testament este deja intocmit cu dorinta ta de a lasa numai unei anumite persoane.
Daca parintii i-mi fac testament, cine si in ce conditii poate combate acest testament si care este perioada maxima de timp in care poate fi atacat ? Mai sunt si alti copii la parintele care face testament unuia din ei.
Prin ce difera plangerea penala fata de judecata in civil ?
Buna ziua,
Doresc sa stiu daca pot da in judecata soacra mea care de 10 ani ma insulta si ma calomniaza fara scrupule. Chiar nu pot sa o opresc nicicum ? Limita demnitatii umane pentru ea nu exista. Sunt un intelectual foarte respectat in oras iar soacra mea ma barfeste pe la colt de strada si ma urmareste (impreuna cu cumnatica), calomniind apoi si batandu-si joc prin cuvinte jignitoare de tot ceea ce eu duc la bun sfarsit. Nu se poate sa nu existe un mod de a limita astfel de jigniri, chiar daca i-mi este ruda. Invidia intuneca judecata acestor persoane, chiar daca printr-o intamplare am ajuns sa-i spun mama, fiind mama sotului meu. Doresc sa va informez ca am incercat in mnumeroase randuri o discutie amicala, pana si sotul este de acord cu orice idee de a o stopa, chiar daca aceasta este chemarea in instanta.
Va multumesc si astept cu interes raspunsurile dvs.