avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate opa81

Activitate opa81

Buna ziua,
am o nelamurire legata de semnarea unui contract de inchiriere a unui imobil intre o persoana juridica si o persoana fizica. Proprietarii imobilului sunt sot si sotie, cu domiciliul in strainatate. Ei nu sunt in tara pt. semnarea contractului si au facut o procura de imputernicire cuiva din tara. Insa procura a fost facuta in numele sotului ( proprietar ) pentru imputernicit. Sotia nu apare nicaieri in actul respectiv. Se poate face inchirierea imobilului in conditiile in care semneaza imputernicitul contractul?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția incetarea suspendarii cim
multumesc frumos!
Răspuns la discuția incetarea suspendarii cim
I-am propus dansei sa se intoarca la serviciu dar refuza. Nu doreste nici macar sa-si depuna o cerere de lichidare la zi. Deci suntem nevoiti sa-i desfacem contractul in baza absentelor. Procedura de incetare a contractului o cunoastem, insa problema noastra este de fapt procedura de sistare a suspendarii contractului, cauzata de decesul copilului.
Credeti ca ar fi suficienta o decizie de incetare a suspendarii ( avand anexata copia certificatului de deces ) comunicata ITM-ului, pentru ca mai apoi sa respectam pasii cercetarii disciplinare?
Buna ziua,
avem urmatorul caz: o angajata are contractul de munca suspendat pentru crestere copil pana la varsta de 2 ani din luna iunie. In luna iulie intervine decesul copilului, fapt care insa nu ne-a fost comunicat de catre angajata. Abia in septembrie am primit o copie a certificatului de deces al copilului. Angajata nu s-a prezentat in vederea reluarii activitatii, motiv pentru care noi suntem obligati sa-i desfacem contractul de munca disciplinar, pentru absente.
Intrebarea este care sunt pasii pentru incetarea suspendarii in baza certificatului de deces, avand in vedere ca suspendarea a fost inregistrata la Camera de Munca printr-un act aditional la CIM.
Va multumesc.