avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1256 soluții astăzi
Forum Activitate narcisa15

Activitate narcisa15

Răspuns la discuția CIM Art. 61, Lit. a
si credeti ca cei de la ITM ar putea gasi o solutie? nu stim cum sa procedam si ce sa facem...
Ma confrunt cu o problema mai delicata. M-am angajat la sfarsitul lunii iunie pe o firma X. Firma aceasta a folosit timp de cateva saptamani sediu unei alte firme. Din cauza a nu stiu ce probleme sau de frica a nu stiu ce controale, firma X ne-a pus sa semnam un contract de colaborare pe 2 ore cu un salariu minim, (totul era doar ca sa fie trecut in acte, era fictiv) pe numele firmei al carui spatiu il foloseam. Directorii s-au certat intre ei, iar firma X a plecat intr-un alt sediu. Noi nu ne-am dat demisia de pe celalata firma, iar acum am primit instiintare acasa ca mi s-a desfacut disciplinar contractul de munca, cu art 61 lit a, datorita faptului ca nu m-am prezentat la serviciu. Pot sa depun contestatie la Tribunalul Bucuresti in 30 zile, dar as vrea sa stiu cum trebuie procedat. Pot sa mentionez si faptul ca nu am primit niciun ban de la firma respectiva, nu a fost semnat niciun stat de plata, nimic? Cum trebuie sa procedez astfel incat sa nu fie contractul desfacut cu art 61, lit a?

Răspuns la discuția Politia Comunitara Sector 2
In locul in care am parcat este interzis accesul vehiculelor, dar in acest caz consider ca era de competenta organelor de la politia rutiera sa vina sa ma amendez. Am primit amenda in baza:
- este interzis accesul cu autovehicule, motociclete, alte mijloace de transport motorizat, a utilajelor precum si a vehiculelor cu tractiune animala in parcurile si gradinile publice din Municipiul Bucureti H.C.G.M.B. nr. 114/2004, amenda 3000 – 5000 lei;

O sa ma duc maine la Judecatoria Sectorului 2 pentru a face o contestatie. In cazul in care voi pierde, m-as putea folosi de poza din telefon prin care pot demonstra ca masina dumnealor era parcata langa mine si astfel sa primeasca si dumnealor amenda?
Ieri in jurul orelor 19, am parcat masina la intrare in Parcul Circului, sector 2. Cand m-am intors din parc, politistii comunitari mi-au cerut buletinul pe motiv ca sunt cu masina in parc. Intrarea in parc este prevazuta cu piloni de aprox. 1 metru care impiedica accesul masinilor in parc. In fata pilonilor, mai erau 2 masini parcate, asa ca am parcat si eu. Mi-au aplicat o amenda de 3000 lei, desi nu eram in parc cu masina si ei erau parcati langa mine. Le-am facut poze cu telefonul astfel incat sa se vada clar ca dumnealor erau parcati langa mine. Mi se pare o mare aberatie sa fie data o astfel de amenda. As vrea sa stiu unde si cum pot face constestatie pentru a-mi anulata amenda? Si unde pot vedea care este delimitarea exacta a parcului? De ce mai sunt pusi pilonii respectivi, daca se aplica amenzi si daca nu treci de ei?