avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate almeria

Activitate almeria

buna ziua !
sunt vaduva dupa sotul meu ( care a decedat in revolutie ).Mentionez ca am fost recasatorita si divortata in 06.01.2004.conform L 341/2004 art 4, al 2 lit a , nu beneficiez de coeficientul de 1.10 , dar in urma OUG 95/2014, este modificat art 4, al 2. lit a , unde spune ca sotia supravietuitoare beneficiaza de coeficientul de 1.10. Va rog sa ma indrumati unde trebuie sa ma adresez si daca am dreptul la acest coeficient .
va multumesc anticipat ,
Răspuns la discuția pensie militara
buna!
imi pare rau ca vin cu o veste proasta .
din cate stiu eu , j.a.b.c nu au fost platitori de pensie suplimentara catre casa de pensii militara cum platesc cadrele militare.
contributia retinuta de 3% (parca) era virata catre casele de pensie judetene .
nu cred ca aveti cum sa beneficiati de pensie militara .
sunt pensionara cu gradul 3 de invaliditate a mira , am primit pensia pe luna martie 2009 unde pe cupon ma anunta ca incepand cu data de 1 mai 2009 nu mai pot sa primesc pensia prin posta si trebuie sa merg sa-mi deschid un card la una din bancile enumerate de ei . exista vreo baza legala in care sunt obligata sa-mi deschid cont bancar (sa-mi fac card ) pentru a putea sa-mi primesc pensia in continuare ? de ce nu pot sa-mi primesc pensia prin posta ?
va multumesc anticipat !