avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate nicolle5000

Activitate nicolle5000

buna ziua,am si eu o nelamurire.Detin un teren de 5000mp cu 2 cai de acces si am fost chemat la primarie sa dau o declaratie in prezenta notarului si sa declar ca in cazul reparcelarii tarlalei ce o detin pe care primaria a asumat-o sunt de acord cu eventuala actualizare a planului cadastral in sensul modificarii geometriei si suprafetei acesteia,primarul spune ca vrea sa lateasca unul din drumurile de acces si sa-l asfalteze si pt asta are nevoie de declaratia tuturor persoanelor ce au terenuri in zona cu nr cadastral.m-i se pare ciudat ca nu specifica nicaieri de cat vor sa-mi ia din teren.Cum sa procedez sa dau declaratia?
Discuție succesiunea
Buna ziua,am si eu o intrebare legat de un teren.Bunica mea nu a facut succesiunea atunci cand bunicul a murit(acum 3 ani),ea are 2 copii,iar tata,din partea care i s-ar cuvenii,vrea sa-mi dea un teren cu act si bunica este de acord,numai ca matusa mea nu este de acord cu deschiderea succesiunii si nici cu faptul ca tata ar vrea sa imi dea acel teren.Mentionez ca exista un titlu de proprietate pe care sunt trecuti bunicul meu,fratele lui si mama acestora.Fratele bunicului meu a decedat,sotia lui traieste dar este de acord sa dea semnatura ca renunta la acel teren.Pot intra in posesia terenului fara a se face succesiunea?Daca matusa mea nu este de acord cu deschiderea succesiunii ce pot face?Va multumesc anticipat