Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

Buna ziua,am si eu o intrebare legat de un teren.Bunica mea nu a facut succesiunea atunci cand bunicul a murit(acum 3 ani),ea are 2 copii,iar tata,din partea care i s-ar cuvenii,vrea sa-mi dea un teren cu act si bunica este de acord,numai ca matusa mea nu este de acord cu deschiderea succesiunii si nici cu faptul ca tata ar vrea sa imi dea acel teren.Mentionez ca exista un titlu de proprietate pe care sunt trecuti bunicul meu,fratele lui si mama acestora.Fratele bunicului meu a decedat,sotia lui traieste dar este de acord sa dea semnatura ca renunta la acel teren.Pot intra in posesia terenului fara a se face succesiunea?Daca matusa mea nu este de acord cu deschiderea succesiunii ce pot face?Va multumesc anticipat
pana nu dezbateti succesiunea nu puteti face nimic.
va trebui sa o dezbateti in instanta, daca unul din mostenitori nu e intelegator.

av.m.vasilescu