avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate cristea adi

Activitate cristea adi

Răspuns la discuția certificat de mostenitor
dar pana ajung la notar cu cumparatorul nu trebuiesc facute o serie de acte? asta era intrebara ce acte trebuiesc facute dupa obtinerea certificatului de mostenitor
buna seara. ma puteti informa ce se face dupa obtinerea certificatului de mostenitor asupra unui apartament?ce se face mai departe pt a putea vinde apartamentul?
va multumesc
buna ziua tuturor. sunt noua pe acest site pt ca am o problema si m-am gandit ca poate cineva stie sa-mi dea un raspuns.
in 1993 bunica mea a murit.ea avea 5 copii. ca bunuri avea doar o casa veche cu teren de 200 m*.unul din copii a murit in 1996. acesta avea 2 copii. succesinea acestei case s-a facut in 1997. la succesiune s-au prezentat doar cei 4 copii deoarece unul din nepotii descendenti ai celui de-al cincilea a refuzat tacit sa participe iar celalat nu era de gasit .oricum in actul de mostenitor au fost declarati doar 4 frati.
dupa toti acesti ani unul din nepoti(cel care nu era de gasit la momentul respectiv) a deschis proces cerand anularea actului de succesiune.
mentionez ca reclamanta a chemat ca parat si pe fratele ei care nu se prezinta la proces si a mai chemat-o si pe fiica unuia dintre frati deoarece respectivul a decedat care de asemenea nu se prezinta la proces deoarece locuieste in strainatate
in 1997 acea casa a fost vanduta la 40mil lei.
are vreo sansa de castig?daca da, aveti idee ce suma ar trebui platita de parati?
in certificatul de mostenitor scrie:
mostenitori: sunt numerati 4 copii.
au renuntat la succesiune:nu sunt.
sunt straini de succesiune prin neacceptare: nu sunt.
de deces sigur a stiut pt ca bunica a murit in 93 iar succesiunea s-a facut in 97, iar mama ei a murit in 96 s a fost ingropata in acelasi loc de veci
banii din vanzare au fost donati fara sa se faca act de donatie unuia dintre copii bunicii,cu care acesta a cump o casa cu contract de vz-cump.
acum, aceasta nepoata est sigura ca acea casa se va vinde si se vor imparti banii. este posibil asa ceva?
va multumesc
Răspuns la discuția anulare act succesiune
in certificatul de mostenitor scrie:
mostenitori: sunt numerati 4 copii.
au renuntat la succesiune:nu sunt.
sunt straini de succesiune prin neacceptare: nu sunt.
de deces sigur a stiut pt ca bunica a murit in 93 iar succesiunea s-a facut in 97.
Răspuns la discuția anulare act succesiune
mutumesc d-na avocat pt raspuns. ma scuzati dar ce inseamna ca va trebui sa faca dovada acceptarii succesiunii?
buna ziua tuturor. sunt noua pe acest site pt ca am o problema si m-am gandit ca poate cineva stie sa-mi dea un raspuns.
in 1993 bunica mea a murit.ea avea 5 copii. ca bunuri avea doar o casa veche cu teren de 200 m*.unul din copii a murit in 1996. acesta avea 2 copii. succesinea acestei case s-a facut in 1997. la succesiune s-au prezentat doar cei 4 copii deoarece unul din nepotii descendenti ai celui de-al cincilea a refuzat tacit sa participe iar celalat nu era de gasit .oricum in actul de mostenitor au fost declarati doar 4 frati.
dupa toti acesti ani unul din nepoti(cel care nu era de gasit la momentul respectiv) a deschis proces cerand anularea actului de succesiune.
mentionez ca reclamanta a chemat ca parat si pe fratele ei care nu se prezinta la proces si a mai chemat-o si pe fiica unuia dintre frati deoarece respectivul a decedat care de asemenea nu se prezinta la proces deoarece locuieste in strainatate
in 1997 acea casa a fost vanduta la 40mil lei.
are vreo sansa de castig?daca da, aveti idee ce suma ar trebui platita de parati?
va multumesc