avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Samaritean

Activitate Samaritean

Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns? Nu s-a mai afllat nimeni in situatia mea? :(
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc!
Litigiul a ramas...firma a intrat in faliment si sunt si eu undeva acolo pe lista creditorilor..dar fara acesti bani dati la stat. Doar diferenta de TVA de la 19 la 5%.
Buna ziua.
In anul 2009 am inceput un proces cu o firma pentru intabularea unui apartament. Doream factura cu 5% TVA si ei nu doreau sa emita decat cu 19%. OK, pentru a fi si intabulat, am platit atunci taxele judiciare destul de mari, cred ca mai mari decat le-am platit la notar mai tarziu.
Intre timp, pe durata procesului filma a intrat in procesul de insolventa, toate procesele in care era implicat fiind suspendate sau anulate.
Am intabulat apartamentul, cu cota TVA 19% prin notar, dar am ramas cu taxele judiciare date. Avand in vedere ca e aceeasi taxa indifernt daca e platita la notar sau la judecatorie (legalizeaza intr-un fel intabularea apartamentului) nu mi se pare normal sa o platesc de doua ori. Ce pot face? Cui trebuie sa ma adresez sa recuperez acea taxa?
Multumesc!
Citeam undeva aici de stoparea vanzarii de catre executor sau judecator pentru pret derizoriu. Credeti ca daca as oferi o suma prea mica mi s-ar putea intampla asta. Si totodata vreau sa intreb in continuare ce se intampla daca a fost puplicata licitatia de 4 ori si nu s-a prezentat nimeni. Exista un termen pentru reluarea licitatiei, sau se liciteaza in continuare la cel mai mare pret oferit? Multumesc


ADIEXE,

Este vorba de o promisiune de vanzare cumparare.
Nu avea terenul pe el. A fost o promisiune de vanzare cumparare.. Oricum ideea era daca pot participa eu si sa ofer un pret de.... sa zicem 2000 de euro ca ulterior sa vand casa cu 15-18.000 si astfel sa-mi recuperez o parte din bani.
O sa incerc sa fiu destul de scurt dar totusi vreau sa va expun problema cat mai cuprinzator pentru evitarea eventualelor intrebari.
Asadar, in anul 2006 parca am cumparat un teren de la un nene. I-am dat banii, la notar cu contract autentificat dar bineinteles ca n-am vazut niciodata terenul. M-a tot mintit ba ca-l are ba ca nu, ba ca ii mai trebuie ceva hartii, etc. OK, in final l-am dat in judecata. Am castigat, a facut recurs, am castigat si recursul cu decizia sa-mi restituie banii si cheltuielile de judecata. Cu toate ca... terenul in zona valoreaza acum de 4 ori banii aia. E vorba de 20.000 de euro, banii mei + cheltuieli de judecata. Am angajat un executor (apropo, intrebare suplimentara: executorul e obligatoriu sa fie din localitatea unde are loc executarea silita? sau din jud. ala?) Scuze de intrerupere, deci l-am angajat pe executor, a scos imobilul si cu alte acareturi ce le mai are pe-acolo omul la vanzare, au avut loc trei sau patru anunturi de vanzare nu s-a prezentat nimeni, iar eu sunt tot fara bani si cu hotararea judecatoreasca in mana. Mentionez ca debitorul are o casa la tara, dar are un credit imobiliar, iar daca se vinde casa nu am facut nimic. Pentru ca am inteles ca desteptii astia de parlamentari au facut codul civil in asa hal incat tot bancile sa-si recupereze banii iar oamenii saracii sa astepte sa vada daca mai ramane ceva.
De asemenea tipul mai are un teren in Cluj, dar si pe ala are o datorie pentru o persoana fizica in CF de vreo 20.000 de euro. Intre timp, desteptul a mai si divortat. (alta paranteza: Avand in vedere ca, contractul e facut intre mine si ambii soti iar hotararea judecatoreasca se refera la ambii soti ma incurca cu ceva asta?)
OK. La ce m-a gandit eu: In primul rand sa-mi iau alt executor, nu stiu de ce acestia fiind din aceeeasi zona se cunosc sii. nu vreau sa acuz, dar am impresia ca l-a ajutat pe debitor in loc sa ma ajute pe mine mai ales ca l-am si platit. Apoi sa scot iarasi casa la licitatie, poate nu o cumpara nimeni. Aici e intrebarea mea: In cazul in care se ajunge la a 3-a a 4-a licitatie se poate vinde cu cel mai mic pret oferit? Adica. sa zicem vin cu un prieten si acesta castiga casa cu 2000 de euro. Se vinde? sau e o suma minima? Dupa care ma chinui eu sa o dau.
Chiar nu stiu ce sa fac. Astept raspunsurile dvs si va multumesc pentru timpul si raspunsurile acordate.
Răspuns la discuția TVA 5% pentru locuinte noi
Samaritean a scris:

Marti ma duc la Notar. Constructorul a spus ca nu vrea sa intabulam cu 5%. Am prezentat problema mea mai demult aici pe forum, revin scurt. Am antecontract, factura, 48.000 euro dati cu TVA-ul de 19% inclus. Apartamentul acum e finisat, eu l-am finisat , si poate fi locuit ca atare. Deci am inteles ca trebuie sa cer notarului un refuz de intabulare.
1. Este obligat notarul sa-mi autentifice acest act?
2. Dupa acest refuz, ma adresez unui avocat si cer intabularea prin tribunal?
3. Daca sa zicem constructorul spune ca va cere returnarea TVA si sa facem contractul cu 5%, sa semnez ceva sau sa astept pana cand imi da banii? In momentul semnarii actelor la notar eu trebuie sa fi fost intrat in posesia banilor?
Va multumesc.
As aprecia daca as avea un raspuns pana luni seara.
Cristi


Revin. Am fost la notar, am incheiat acel act. Ei spun ca in antecontract se specifica ca locuinta pe care am contractat-o a fost predata semifinisata. Daca am finisat-o eu ei spun ca nu ne incadram in lege.
Pe de alta parte, am discutat cu un avocat, de la mine din oras si a spus ca nu prea are timp pentru un proces la Cluj. Cat credeti ca m-ar costa acest proces? Trebuie sa platesc taxa de timbru pe valoarea totala a apartamentului, sau doar pe diferenta de TVA pe care o solicit? Prin acest proces se face concomitent si intabularea apartamentului sau este nevoie de un alt proces?
Rog raspuns urgent deoarece constructorul m-a amenintat ca daca el intra in faliment, eu pierd apartamentul care inca nu e intabulat pe mine. Daca incep acest proces se poate face o instiintare catre cartea funciara prin care banca sa nu poata lua apartamentul, deoarece este un proces pe rol? Chiar nu mai stiu ce sa fac. Imi vine sa renunt.
Multumesc.
Răspuns la discuția TVA 5% pentru locuinte noi
Marti ma duc la Notar. Constructorul a spus ca nu vrea sa intabulam cu 5%. Am prezentat problema mea mai demult aici pe forum, revin scurt. Am antecontract, factura, 48.000 euro dati cu TVA-ul de 19% inclus. Apartamentul acum e finisat, eu l-am finisat , si poate fi locuit ca atare. Deci am inteles ca trebuie sa cer notarului un refuz de intabulare.
1. Este obligat notarul sa-mi autentifice acest act?
2. Dupa acest refuz, ma adresez unui avocat si cer intabularea prin tribunal?
3. Daca sa zicem constructorul spune ca va cere returnarea TVA si sa facem contractul cu 5%, sa semnez ceva sau sa astept pana cand imi da banii? In momentul semnarii actelor la notar eu trebuie sa fi fost intrat in posesia banilor?
Va multumesc.
As aprecia daca as avea un raspuns pana luni seara.
Cristi
Răspuns la discuția TVA 5% pentru locuinte noi
Buna,
Doresc si eu un raspuns care sa-mi poata spuna daca merita sau nu sa dau in judecata firma de constructii.
Apartamentul a fost contractat cu un an in urma. L-am platit integral cu factura cu 19%. In octombrie urmeaza intabularea. Ei mi-au spus ca apartamentul a fost nefinisat deci nu se pune problema de TVA 5 %. Acum, inainte de intabulare apartamentul este finisat si poate fi locuit ca atare, exact cum spune legea. Are curent gaza apa, si e finisat de catre mine bineinteles.
Credeti ca as avea sanse sa-i dau in judecata, urmand procedura descrisa aici de dvs.? Refuz de intabulare la notar, avocat, judecata.
Va multumesc pentru raspuns.