avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate nero2009

Activitate nero2009

Răspuns la discuția suspendare sau lichidare PFA
imi puteti spune unde sa face cererea de suspendare? la Fisc ? sau la Registrul comertului ? care e procedura ? va multumesc.
buna ziua. intentionez sa plec la munca in strainatate si as dori sa stiu care e procedura mai rapida? (suspendare sau lichidare PFA) as dori sa stiu care procedura e mai putin birocratica. mentionez ca am PFA de 10 ani pe baza de sistem real si pe anul curent am platit impozitul pe primele doua trimestre.
Răspuns la discuția evacuare
necazul e ca ratele la casa au fost platite pe numele tatalui meu. Eu nu detin nici o chitanta prin care sa dovedesc ca am platit.[cred ca mizeaza mult pe asta] Imbunatatirile care le-am facut in decursul anilor le-am facut de bunacredinta si nu am pastrat chitante pentru materiale. Mana de lucru a fost personala[eu lucrez amenajari interioare] .Cand voi ajunge la judecata cum voi putea dovedi cele de mai sus? Imi trebuiesc martori ?si citi la numar? Nici ei nu pot dovedi ca imbunatatirile efectuate de mine le apartin. Va multumesc anticipat.
Discuție evacuare
In urma cu 10 ani tatal meu, sora mea si cu mine in baza legii 112/1995 am cumparat imobilul nationalizat in care locuim. Eu si sora mea am fost giranti iar tatal meu a devenit unic propietar. Anul trecut dupa ce s-a achitat ultima rata, tatal meu i-a vandut sore-i mele apartamentul in care locuim contra sumei de 10000ron cu drept de uzufruct viager asupra intregului imobil. Mentionez ca am platit timp de 10 ani jumatate din ratele apartamentului ,am adus imbunatatiri substantiale locuintei si acum tatal meu si cu sora mea ma forteaza sa plec fara nici o despagubire ,sa-mi caut alta locuinta. Cu alte cuvinte 10 ani am fost bun de plata si la casa omului iar acum cer evacuarea mea. Intrebarea mea: Cum pot sa-mi recuperez investitiile aduse locuintei si jumatate din ratele achitate ? ce drepturi mai am? cum sa dovedesc ca actul de vanzare-cumparare intre ei doi e o facatura menita sa ma evacueze?