Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare sau lichidare PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare sau lichidare PFA

buna ziua. intentionez sa plec la munca in strainatate si as dori sa stiu care e procedura mai rapida? (suspendare sau lichidare PFA) as dori sa stiu care procedura e mai putin birocratica. mentionez ca am PFA de 10 ani pe baza de sistem real si pe anul curent am platit impozitul pe primele doua trimestre.
Mai rapida este masura suspendarii care v-ar putea avantaja si in viitor
imi puteti spune unde sa face cererea de suspendare? la Fisc ? sau la Registrul comertului ? care e procedura ? va multumesc.
Va trebui sa solicitati suspendarea activitatii atat la fisc cat si la registrul comertului.

av. Ana Florea
1. Eu va recomand sa radiati PFA-ul, prima data mergeti la registrul comertului, in trei zile lucratoare primiti rezolutia, cu dovada de la registrul comertului mergeti la fisc.
2. Trebuie sa incheiati contabilitatea pentru 2009, fiscul va emite decizia definitiva pentru 2009 iar pentru 2008 cred ca ati primit decizia definitiva.
3. Nu este greu, nu necesita multe formulare, platiti la zi impozit si cass. Cand va intoarceti in tara poate veti dori sa mergeti pe Intreprindere individuala autorizata !