Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Informatii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Informatii PFA

Buna ziua,am lucrat aprox 1 an de zile cu PFA,iar de 2 ani incoace nu il mai folosesc.as dori sa stiu daca in toti acesti 2 ani de zile,sunt nevoit sa platesc toate impozitele si taxele.Am hartii prin care sa dovedesc incheierea contractului PFA intre mine si angajator.Va multumesc anticipat.
daca a existat un angajator exista riscul ca activitatea sa fie reconsiderata din idependenta in dependenta.
Chiar daca nu ati lucrat, deci venit zero = taxe zero (teoretic), tot trebuiau depuse o multime de declaratii la fisc, din care sa reiasa acest zero. Cel mai bine va duceti si discutati cu inspectorul de la fisc, pentru a vedea despre ce este vorba. Penalitatile se acumuleaza, statul nu pierde niciodata ...
Cel mai bine e sa mergeti urgent la ei si sa platiti datoriile acumulate si apoi sa si radiati acel pfa de la registrul comertului daca nu il mai folositi. Altfel trebuie sa aveti in vedere ca inca trebuie sa depuneti declaratii si sa faceti anumite plati.
De altfel procedura de autorizare ca pfa e destul de simpla si rapida si in viitor o puteti repeta daca e cazul.