Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... radiere pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

radiere pfa

Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru inchiderea unui pfa (radiere).
Multumesc frumos.
Profesii libere sau prin Registrul Comertului?
prin Registrul Comertului, prestari servicii (platitor tva)
Nu stiu sigur daca au mai aparut modificari la procedura aceasta, dar PFA se radiaza usor la Registru. Se depune o cerere, si cam atat (la un moment dat cereau parca si ceva de genul nota explicativa - motivele radierii). Nu stiu cat dureaza insa. Problema apare la fisc. Mai ales platitor de TVA fiind, sunt sanse foarte mari sa vina controlul...de fond...
La registrul comertului unde ati fost inregistrat mergeti cu certificatul de inmatriculare si celelalte documente in original (autorizarile de functionare...etc.) completati cererea (formular care-l gasiti si pe www.onrc.ro) si depuneti dosarul. In cateva zile se solutioneaza cererea dvs. si primiti decizia de radiere. Verificati sa aveti toate platile la zi la administratia financiara.

av. Ana Florea
Va multumesc pentru raspuns.