avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Suspendare sau radiere PFA norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Suspendare sau radiere PFA norma de venit

Buna ziua. Urmeaza sa plec din tara pe o perioada nedeterminata si doresc sa inchid sau sa suspend PFA.

Exista o perioada maxima pe care PFA se poate suspenda? Dupa depasirea acelei perioade este automat activat sau radiat?

Care sunt pasii de urmat pentru fiecare din cazuri (radiere sau suspendare) ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:19, 29 Martie 2015
Eu va recomand sa radiati pfa-ul cat mai repede pentru a scapa de grija si de penalitati caci singura, dupa suspendare, nu se radiaza. Si oricum , daca veti mai dori sa infiintati pfa , se face foarte repede.
Mai intai mergeti la finante si intrebati daca aveti datorii din anii trecuti neplatite si lichidati-le.
Apoi mergeti la registrul comertului cu toate actele de la infiintare in original, acolo veti completa un formular si plati o taxa. Dupa cateva zile ridicati de la ei certificatul de radiere si mergeti iar la finante pentru a depune ultima declaratie 200 pentru cele cateva luni din 2015 si veti primi ultima decizie de impunere.
Multumesc pentru informatii.

O ultima intrebare: pentru PFA care este deja suspendat de ceva vreme, e suficient sa merg la registrul comertului sa cer radierea sau mai trebuie sa merg si la fisc?
Mergeti mai intai la registrul comertului apoi la finante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa suspendat, reactivat automat de registrul comertului, anaf cere declaratii gorjdesign gorjdesign Buna ziua, In 2015 am suspendat un PFA. Atunci citisem ca dupa 3 ani daca nu il reactivez se radiaza automat. Va rog, daca aveti un articol referitor la ... (vezi toată discuția)
Inchidere pfa natalia20 natalia20 Buna ziua, Va rog frumos sa-mi spuneti unde inchid un PFA? unde trebuie sa merg?in acelasi loc unde l-am deschis? ce cerere trebuie sa completez? multumesc ... (vezi toată discuția)
Inchidere pfa tra65 tra65 Care sunt pasii de urmat pentru inchiderea unui PFA platitor de TVA. (vezi toată discuția)