avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate aura62

Activitate aura62

Răspuns la discuția impozit pe locuinta
Multumesc mult pentru raspuns!
Asa am inteles si eu (nu trebuie majorat impozitul), de aceea nu stiu de ce mi se raspunde de la adm.financ.locala ca, fiind a 2-a cladire a aceluiasi proprietar, in aceeasi curte si adresa impozitul se majoreaza cu 10%.....!!!! Ma gandeam ca poate mai este si alta prevedere legala si nu stiu unde sa caut....
Prin hotarare de consiliu local se poate decide o astfel de majorare, in plus de codul fiscal?
Răspuns la discuția taxe pt demolare imobil
Nu cunosc art.de lege, dar in oras, la demolarea casei batranesti am avut nevoie de aceleasi aprobari ca si pentru constructia casei noi:
- inainte de toate ne-a trebuit cadastru, apoi:
- proiect de demolare
- certificat de urbanism cu toate aprobarile (apa, gaze, pompieri, elecrica, salubritate, etc)
- autorizatie de demolare cu aceleasi aprobari ca si la urbanism (apa, gaze.etc)
- dupa demolare se face proces verbal de receptie (a demolarii) cu reprezentantul primariei
Pentru toate acestea se platesc taxe (pentru fiecare aprobare in parte).
Sfatul meu : fiind casa la tara, mergeti la primaria din comuna si va intresati, poate acolo nu trebuiesc atatea acte si aprobari care pot dura si 5-6 luni.
Costurle aprobarilor, autorizatei si proiectul de demolare la mine au ajuns la aprox.3.000 ron in anul 2007, in oras.
Buna seara tuturor,
va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la calcularea impozitului pe locuinta in urmatoarele conditii:
-mentionez ca este vorba despre persoana fizica:
1. in anul 2007, parintii mei au demolat casa si au construit alta locuinta, cu autorizatie si toate aprobarile legale necesare
2. in anul 2008, in aceeasi curte, cu alta autorizatie si aprobari legale, a fost construita inca o cladire cu destinatie de locuinta, tot la aceeasi adresa si tot pe numele parintilor mei (aceasta locuinta va ramane in viitor fratelui meu, dar deocamdata proprietari sunt tot parintii)
In aceste conditii, este vre-o lege care prevede ca pentru a doua constructie cu destinatia de locuinta a unui singur proprietar, ambele locuinte fiind la aceeasi adresa de domiciliu, sa fie majorat impozitul anual cu un procent de 10%?
Va intreb pentru ca, din codul fiscal (calcul impozit) eu am inteles ca impozitul se majoreaza cu 15% pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu
Va rog ajutati-ma cu un raspuns cu date concrete (art,lege) pentru ca la administratia financiara locala nimeni nu ma poate lamuri....Mi s-a indicat sa fac contestatie in justitie daca nu sunt lamurita..... Am vrea sa achitam impozitul pana la 31 martie, dar este calculat cu aceasta majorare si nu sunt convinsa ca este corect...
Va multumesc