Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxe pt demolare imobil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxe pt demolare imobil

Buna ziua! Am si eu o casa la tara...foarte ,foarte veche,pe care doresc sa o demolez pt a incepe constructia unui nou imobil.Cat m-ar costa si ce acte imi trebuiesc pt aceasta demolare?Multumesc
Nu cunosc art.de lege, dar in oras, la demolarea casei batranesti am avut nevoie de aceleasi aprobari ca si pentru constructia casei noi:
- inainte de toate ne-a trebuit cadastru, apoi:
- proiect de demolare
- certificat de urbanism cu toate aprobarile (apa, gaze, pompieri, elecrica, salubritate, etc)
- autorizatie de demolare cu aceleasi aprobari ca si la urbanism (apa, gaze.etc)
- dupa demolare se face proces verbal de receptie (a demolarii) cu reprezentantul primariei
Pentru toate acestea se platesc taxe (pentru fiecare aprobare in parte).
Sfatul meu : fiind casa la tara, mergeti la primaria din comuna si va intresati, poate acolo nu trebuiesc atatea acte si aprobari care pot dura si 5-6 luni.
Costurle aprobarilor, autorizatei si proiectul de demolare la mine au ajuns la aprox.3.000 ron in anul 2007, in oras.