avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxe pt demolare imobil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxe pt demolare imobil

Buna ziua! Am si eu o casa la tara...foarte ,foarte veche,pe care doresc sa o demolez pt a incepe constructia unui nou imobil.Cat m-ar costa si ce acte imi trebuiesc pt aceasta demolare?Multumesc
Cel mai recent răspuns: aura62 , utilizator 18:48, 28 Martie 2009
Nu cunosc art.de lege, dar in oras, la demolarea casei batranesti am avut nevoie de aceleasi aprobari ca si pentru constructia casei noi:
- inainte de toate ne-a trebuit cadastru, apoi:
- proiect de demolare
- certificat de urbanism cu toate aprobarile (apa, gaze, pompieri, elecrica, salubritate, etc)
- autorizatie de demolare cu aceleasi aprobari ca si la urbanism (apa, gaze.etc)
- dupa demolare se face proces verbal de receptie (a demolarii) cu reprezentantul primariei
Pentru toate acestea se platesc taxe (pentru fiecare aprobare in parte).
Sfatul meu : fiind casa la tara, mergeti la primaria din comuna si va intresati, poate acolo nu trebuiesc atatea acte si aprobari care pot dura si 5-6 luni.
Costurle aprobarilor, autorizatei si proiectul de demolare la mine au ajuns la aprox.3.000 ron in anul 2007, in oras.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renovarea unei case aiurelu36 aiurelu36 am cumparat o casa veche ,din lemn si vreau sa o renovez in totalitate adica sa o daram pana la temelie,sa consolidez fundatia,si sa o reconstruiesc exact la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am cumparat un teren la țara in 2011. cu intabulare ... hyod hyod Buna ziua Am cumparat un teren la țara in 2011. Cu intabulare si cadastru. Pe teren existau doua constructii vechi de paianta aflate intr-o stare foarte ... (vezi toată discuția)
Cum se poate intra in legalitate cu actele privind o constructie fara autorizatie? FLORY1962 FLORY1962 Este vorba de o casa construita in 1965 cu toate autorizatiile schitele si tot ceea ce trebuia legal pe atunci. In 1989 casa respectiva a fost expropriata in ... (vezi toată discuția)