avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate __miha

Activitate __miha

Buna.In urma cu 2 saptamini mi-am depus cererea de demisie la vechiul loc de munca fara preaviz,cerere acceptata si deci cartea de munca mi-a fost inchisa pe 24.07.In prezent lucrez la alta societate care mi-a facut contract de munca pe perioada determinata(3luni).Intrebarea mea este daca pot beneficia de somaj in cazul in care cer sa nu mi se mai prelungeasca contractul peste cele 3luni din cauza faptului ca nu ma pot acomoda cu noul loc de munca datorita stresului la care sintem supuse,sau poate reusesc sa "conving" ca nu sint buna pe postul pe care am fost pusa .Mentionez ca actualul contract de munca a inceput in data de 27.07,deci am o intrerupere de 3 zile.Va multumesc.
Va rog sa-mi dati un raspuns la urmatoarea pb:am fost angajata la o firma timp de 7ani dupa care firma a falimentat.In 23 sept am incetat activitatea la acea firma iar peste 3 zile am fost angajata la alta firma care mi-a facut contract pe perioada determinata.Problema este ca mie imi expira contractul la sfirsitul acestei luni si vreau sa va intreb daca pt acele 3 zile intrerupere nu voi putea lua somaj.