Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este vreo problema?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este vreo problema?

Va rog sa-mi dati un raspuns la urmatoarea pb:am fost angajata la o firma timp de 7ani dupa care firma a falimentat.In 23 sept am incetat activitatea la acea firma iar peste 3 zile am fost angajata la alta firma care mi-a facut contract pe perioada determinata.Problema este ca mie imi expira contractul la sfirsitul acestei luni si vreau sa va intreb daca pt acele 3 zile intrerupere nu voi putea lua somaj.
Depinde cum ati incetatA RAPORTUL DE MUNCA DACA ESTE PRIN DEMISIE NU BENEFICIATI DE SOMAJ
Daca CIM pe perioada determinata inceteaza de drept la data mentionata in contract , atunci veti beneficia de indemnizatie de somaj....chiar daca ati avut o intrerupere de 3 zile.
Legea prevede ca sa fi muncit minim 12 luni din ultimele 24 de luni, iar incetarea CIM sa nu fie imputata salaritului.
Cum v-a spus si colega mea mai sus, sigur veti beneficia de indemnizatie de somaj deoarece CIM a fost pe perioada determinata iar dvs. aveti lucrate peste 12 luni in ultimele 24 de luni. Atentie insa daca ultimul angajator a platit contributiile la somaj! O sa aveti nevoie de o adeverinta cu veniturile celor 12 luni (fiindca ati fost la doi angajatori in aceste 12 luni aveti nevoie de 2 adeverinte.