avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate emiy

Activitate emiy

Avand in vedere activitatea imputinata a fundatiei si reorganizarea fundatiei va comunicam ca incepand cu .. sunteti
in perioada de preaviz in conformitate cu prevederile art 73 alin 1 din legea nr 53/3003 (codul muncii) , urmand ca incepand cu data .. sa incetati activitatea in cadrul fundatiei noastre conform art 65 al 1 53/2003 (codul muncii) Pe parcursul termenului de prezviz aveti toate drepturile banesti care decurg din contractul individual de munca, se pot efectua zile de concediu de odihna neefectuat pana in prezent. dar v-a fi interzis accesul la sediul fundatiei
concediere pe motiv de reducere a activitatii (pe hartie) interzicere express accesului la locul demunca cand inca se desfasoara activitati cre presupuneau si munca mea .... "pe parcursul termenului de prezviz aveti toate drepturile banesti care decurg din contractul individual de munca , se pot efectua zile de concediu de odihna neefectuat pana in prezent. dar v-a fi interzis accesul la sediu"

drepturile banesti in contract sunt conditionate de respectarea preavizului ....
se pot efectua zile de concediu
dar se interzice accesul fara a specifica motiv


in masura in care mai am la lucru obiecte personale
si acasa obiecte de la munca din perioade de izolare cu colegi cu covid....


mi se spus verbal ca sa merg sa imi iau lucrurile insotit de coleg

asta e doar o alta forma de hartuire la care sunt supus de o vreme incoace aminintari ca nu am fisa postului semnata , dupa 2 ani de munca .. pentru a presta munci in plus si munca peste program...
dare e doar mentionarea legiii ... salariatul v-a beneficia de drepturi salariale .. fara a spune in ce conditii v-a beneficia.... si din moment ce se mentioneaza poate sa isi acopere zilele de preaviz cu concediu inseamna ca angajatorul se asteapta la a presta ceva preaviz ... si nu ii ofera posibilitatea de a nu presta .... iar apoi accesul interzis inseaman ca nu isi poate efectua previzul in conditiile trecute in contract .... si angajatorul ar putea cere sub o alta forma ?

lasa doar la latitudinea ajngajatorului optiunea de a cere sau nu efectuarea preavizului in conditiile in care ii interzice
iar angajatul poate doar acoperii cu zile de concediu
adica inca sunt sunat la intamplare de colegi sa ma intrebe chastii

citisem postari mai vechi ale dumneavoastra


"Nu i se poate cere expres salariatului sa nu mai vina la munca ... Salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacţie prin care se urmăreşte renunţarea la drepturile recunoscute de lege salariaţilor sau limitarea acestor drepturi este lovită de nulitate."



Cornel Vasile a scris:

Nu trebui sa va luati CO ... probabil nu se doreste prezenta dvs la locul de munca pe durata preavizului , dar fara sa va fie afectate drepturil;e salariale.

interdictie la locul de munca in perioada de preaviz ? ...in instiintarea de preaviz mi se spune ca voi beneficia de toate drepturile banesti si ca pot sa efectuez zilele de concediu dar e interzis accesul la locul de munca . ce inseama asta ca tebuie automat sa folosesc zilele de concediu ? preavizul e in art 73 a 1 ... defapt am depus plangeri pentru abuz si nerespectarea contractului si a legislatiei .... si m-am ales cu concediere ...
Buna ziua , stiu ca de la 1 februarie s-a scos din codul penal, ca fapta penala practicarea relatiilor sexuale contracost. Dar este incontinuare considerata o contraventie. Unde pot gasi actuala legislatie privind acordarea contraventiilor in acest caz .. am tot incercat sa caut dat nu mai gasesc nimic in aceasta directie. Am nevoie de intreaga legislatie care mai e valabila , pentru o cercetare sociala in domeniu. Pe ce baza se dau aceste amenzi si care sunt conditiile.
Răspuns la discuția incetare contract de munca
ok ...
Multumesc pentru informatii si sfaturi !
Răspuns la discuția incetare contract de munca
acesta a fost si primul loc de munca ... ati putea sa imi spuneti si care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa ii fac pentru a-mi incheia situatia cu fostul angajator ? ... plus : daca sunt lucruri pe care ar trebui sa le fac pe la primarie ... taxe , impozite si alte chestii de genu '
Răspuns la discuția incetare contract de munca
oare ar fi mai bine sa ma duc incontinuare alea 15 zile in stil ' preaviz ? sau ar trebui sa nu-mi mai bat capu ?
Răspuns la discuția incetare contract de munca
:)) nici macar un exemplar nu am .. .. nici numar de inregistrare .. nimic ... nu am nici o semnatura nimic .
am scris-o de mana chemat de urgenta de pe teren stresat de o retea facuta de niste inapti ... stiu ca n-am gandit prea mult ... dah noh cam asta e viata prin romania "daca cedezi te internam la nebuni'

...as putea sa incep sa dau anunturi caut loc de munca inca din postu asta i ?
... scuzati-ma da inca sufar #-o
#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o
Răspuns la discuția incetare contract de munca
nu am specificat "cu acordul partilor" dar am specificat data de 11 05 2009 ... mentionez ca aceasta cerere mi-a fost solicitata ... stiu ca nu e cea mai buna alegere .. (si se pare ca trebuie sa invat sa gandesc mai mult in conditii de stres )
... oricum nu mai conteaza .. firma in cauza este RCS RDS

sunt sigur de faptul ca daca ma duc maine la munca ma va intreba seful departamentului ce caut la munca ... si ca nu mi-ar da nimic de lucru ... imi va spune sa ma duc acasa si sa imi caut de lucru ...
si ca intarzierea asta a "confirmarii" este normala la o firma cu cateva mii de angajati
dar stiu firma rds ca fiind in stare si de alte smecherii pentru a nu plati lichidarile.