avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1650 soluții astăzi
Forum Activitate lutika

Activitate lutika

Zici ca ar trebui sa dau angajatorul in judecata? Ce as avea de castigat in cazul acesta? Ar trebui sa sesizes ITM? Problema e ca lucrez la o firma de proiectare,si probabil toti colegii mei sunt in acceasi situatie ca si mine...Daca sesizam toti ITM-ul si inchide punctul de lucru? Avand in vedeca ca nu prea se gasesc joburi pe criza asta ce optiuni am?
Banii i-am primit toti, nu am semnat pentru ei insa in fisa fiscala nu apare situatia reala. Ma intreseaza daca este legal si daca nu cumva in cazul unui CFP sau somaj tehnic nu trebuia sa fiu macar instiintat!
Pe luna decembrie am primit ceva cum ca sunt in somaj tehnic si asta ar explica de ce am 0 la venit...Insa pentru noiembrie nu am primit nimic si totusi am doar jumatate din salar trecut pe fisa! Ceva nu e corect aici...
Am nevoie de un sfat va rog...Am primit fisa fiscala pentru anul 2009 si am constatat cu mirare ca pe luna nov am trecut doar jumatate din salariul brut, iar in dec am venit 0. Pe mine nu m-a anuntat nimeni, nu am primit instiintare si nu am semnat nimic...este egal asa? Mentionez ca eu in tot acel timp am fost la servici, program normal. Ma gandesc ca este vorba de un concediu neplatit...Sau in cazul unui somaj tehnic ce ar aparea pe fisa fiscala la venit?
Multumesc!
Răspuns la discuția Post restructurat
Multumesc pentru raspunsurile date.
Buna ziua,
Pe data de 28 februarie am fosta anuntata ca, incepand cu 25 martie, postul pe care lucrez se va restructura, din motive ce nu tin de persoana mea ca angajat. Am primit ceva salarii compensatorii insa drept la somaj nu am avut deoarece nu am lunile de munca necesare. Problema este in felul urmator : la punctul de lucru unde am fost angajata eram 2 persoane, eu am plecat si a ramas colega mea...care zilele astea si-a depus demisia! As vrea sa stiu daca angajatorul este obligat sa ma cheme inapoi pe mine, deoarece in lege se zice ca daca in 6 luni apare un post in companie trebuie chemat mai intai fostul angajat a carui post a fost restructurat.
Multumesc anticipat.
Multumesc!
Multumesc.
Inca o intrebare...am fost angajata 8 luni si jumatate incepand cu data de 15.07.2008, iar pe 30.06.2008 am terminat facultatea si mi-am luat diploma de licenta...ma intereseaza daca pot sa iau somaj in aceste conditii.
Buna ziua!
In data de 27.02.2009 am fost informata ca postul meu va fi desfiintat de la data de 25.03.2009 si ca in urma acestei actiuni voi primi doua salarii brute compensatorii(exact asa scrie in decizie).
Spre surpinderea mea aceste 2 salarii brute au ajuns in contul meu nete, iar explicatie de la resurse umane a fost ca de fapt ele se supun contibutiilor salariale. Este normal si corect asa?avand in vedere ca scrie clar ca voi primi saalrii brute si nu nete....:(
Multumesc.