avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate Avadrian

Activitate Avadrian

Buna seara,
Daca o angajata la un bar, lasa ca anumiti clienti sa fumeze in bar, nu este vina exclusiv a ei.
Exista in bar, afise care interzic fumatul, dar in lipsa administratorului, sunt lasate unele persoane sa fumeze.
Ce se poate face in acest sens? Se poate face o hartie semnata de adm si angajate, prin care sa îsi asume intreaga responsabilitate pt cei care fumeaza inauntru.
Buna ziua,
Vreau sa îmi schimb sediul social, în aceiași localitate. Trei întrebari:
1. Se poate schimba sediul social, la adresa unde este barul (firma)?
2. Ce acte sunt necesare?
3. Cat costa?
Multumesc
Repartitoare ot calorifere. Doresc sa imi pun, dar nu stiu daca pot de unul singur, printr-o firma autoeizata, fara aprobarea administratorului?

vali m a scris:

Repartitoarele sunt pentru calorifere.
Poate doriti contor de gaze..?

Buna ziua

M-am mutat intr-un bloc, unde nu sunt trase gaze, iar locatarii nu sunt de acord sa isi instaleze repartitoare, astfel administratorul nu mai pune aceste repartitoare (prin firma specializata).
Eu vreau sa imi pun repartitoare. Cum pot proceda in acest caz.
Am un copilas minor.
Va rog sa ma indrumati.
Multumesc
Buna ziua,

Dețin un mic local si inevitabil apar unele scandaluri. Doresc sa imi achizionez un pistol air-soft pt auto-aparare.
Pt un pistol cu bile, air-soft:
1. Se poate folosi ca mijloc de auto-aparare?
2. Ce documente trebuiesc pt folosirea pistolului in astfel de scop?
3. Trebuie înregistrat la politie?

Multumesc
Bina ziua,

As dori sa pun pe usa unui local, al carui administrator sunt, un anunt cu: LOCALUL ARE DREPTUL DE A ÎȘI SELECTA CLIENTELA
Ma refer la cei cu antecedente violente, persoane in stare de ebrietate, etc.
Exista un temei legal pt a face asta?

Multumesc
Notarul poate fi din orașul în care locuiesc (natal) sau din zona unde se află proprietatea?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Contactați un notar public și dezbateti succesiunea de pe urma defunctei dvs mame.O sa aveți nevoie de certificat deces,certificat naștere ,acte proprietate imobile,etc.Costuri și slte amănunte vi le explica notarul.

Buna ziua,

Speța: Mama (decedată), a cumpărat de la mama ei (decedată în prezent), casa, anexele si terenul, prin act de vânzare cumpărare.
Imobilele sunt intr-o altă localitate, decât cea în care locuiesc. Respectiv comuna unde s-a nascut mama mea.
1. Ce pași trebuie sa urmez pt a îmi obține drepturile legale, ca unic moștenitor?
2. Ce documente trebuiesc?
3. Unde trebuie să mă adresez?

Mulțumesc
Buna ziua,
In vederea succesiunii, trebuie adusa o adeverinta conform careia defunctul nu avea datorii la stat?
Cum pot sti ce datorii avea la Anaf, Spit, etc.
Cum se procedeaza si ce fel de demers trebuie sa fac, in acest sens?
Multumesc
Nu. Chiar asa scrie negru pe alb: Adeverinta cu stagiul de cotizare la sanatate de la ultimul loc de munca

Cornel Vasile a scris:

Cred ca va cere adeverinta cu numărul de zile de concediu medical.