avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate Gyuri291313

Activitate Gyuri291313

Răspuns la discuția Vreau sa supravietuiesc - ca SRL
vioavram a scris:

... datorii la furnizori care nu vor sa-si ia marfa inapoi si stau blocata cu ea pentru ca ei vor banii si uite asa ma cert cu ei de cateva luni...
...mi-am scos la vanzare si casa in care stau la sugestia camatarilor de la banca ...

Probabil ca-ti mai auzit asta dar nu se poate vinde stocul sub pret, pt a plati ratele la banca?
Răspuns la discuția modificare salar in cursul lunii
Multumesc pentru raspunsuri. Am anuntat in ziua in care am modificat salariile. (am trimis Actul Aditional)
Multumesc pentru raspuns, totul e corect pana acum, insa vreau sa scot acesti bani platind impozitele cuvenite statului. (impozit pe profit etc.) Caut modalitati legale pentru a face acest lucru.
Am efectuat o modificare de salarii - cu toate formele legale- in cursul lunii, contabila e exasperata, zice ca nu se poate decat de la inceputul lunii pentru ca statul de plata mai face cumva dar la declaratii are probleme. Am procedat corect?
Multumesc pentru raspuns. Banii au fost virati de catre persoana fizica catre cea juridica pe baza de contract.
Acum nu pot sa fac inversul operatiei pentru ca contul 455 este 0, cu toate ca am banii in cont la banca.
Buna ziua,

In anul 2006 am dat in imprumut firmei mele o suma de bani cu care am achizitionat un autoturism, evident pe firma. Datoria a fost contabilizat pe 455 Asociatii, conturi curente. Intre timp am scos toti banii, incetul cu incetul, reprezentand datoria firmei catre persoana fizica. Anul acesta am vandut autoturismul catre o terta persoana juridica.
Care este posibilitatea legala si cea mai convenabila de a scoate banii mei de la propria firma, bineinteles platind darile catre stat? Prin dividende nu pot pentru ca firma a avut profit foarte mic, prin contract de inchiriere se plateste pe langa impozitul pe venit si la CASS 6,5%. Exista si o alta varianta legala?
Va multumesc pentru raspunsuri.